Tenis sporunda aerobik güç ve kalp atım değerlerinin incelenmesi
The investigation of aerobic power and heart rate values of tennis players
  1. Tez No: 622800
  2. Yazar: OZAN ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE İLHAN ODABAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışmanın amacı; üniversite takımı düzeyinde tenis oynayan genç erkek tenisçilerin oyun öncesi ve sırasındaki fiziksel özellikleri ve fizyolojik cevaplarının incelenmesidir. Araştırmaya yaş ortalamaları 22,29±2,79 yıl olan ve üniversite takımında tenis oynayan 14 erkek gönüllü olarak katılmıştır. Araştırmada tüm sporcuların oyun öncesi fiziksel özelliklerinden boy (boy skalası 0,1cm hassasiyet), vücut ağırlığı(baskül Tech-Fit marka 0,01kg), deri altı yağ kalınlıkları (Holtain marka, 0,2mm hassasiyet), çevre ölçümleri (mezura 0,1cm hassasiyet), kemik genişlik ölçümleri (kayan kaliper Lafayette marka, 0,1cm hassasiyet) yapılmış olup elde edilen verilerden yüzde yağ, yağ ağırlığı, yağsız beden ağırlığı, somatotip özellikleri hesaplanmıştır. Aerobik dayanıklılıklarının tespiti için 20 metre mekik koşu testi (Multi-Stage Shuttle Run Test) yapılmış ve MaxVO2 değerleri ml/kg/dk cinsinden hesaplanmıştır. Sporcuların relatif kuvvetini değerlendirmek için pençe kuvveti testi, esnekliklerini değerlendirmek için otur uzan testi (Baseline) kullanılmıştır. Oyun öncesi ve sırasında fizyolojik cevapların tespiti için Zephry marka kalp atım sayısı monitörü kullanılmıştır. Sporcuların tenis oyunu boyunca kalp atım hızları, vücut ısısı, solunum frekansı monitorize edilmiş olup ortalama, minimum ve maksimum değerler alınmıştır. Oyunda harcanan kalori değerleri, fizyolojik, mekanik, antrenman yükleri kaydedilmiştir. Tenis müsabakası sırasındaki eşleştirmeler Uluslararası Tenis Federasyonunun, ITN (International Tennis Number, Uluslararası Tenis Seviyesi) oyuncu seviyesi belirleme testine göre yapılmıştır. Müsabaka başlamadan önce sporculara kalp atım sayısı monitörü takılmış, 5 dakika ısınma yaptırılmıştır. Her müsabaka bir setten oluşmuş ve 23-34 dakika arasında sürmüştür. Örneklem grubunun tespitinde G*Power 3.1.9.4 T-Test ailesinden Point Biserial model analiz yapılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde IBM SPSS Statistics 24 kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to investigate the physical values and physiological responses of young tennis players who play at university tennis team during tennis games and before the games Fourteen males which have the average 22.29±2.79 years old and play at university team were attended the study voluntarily. In the study, physical values height (height scale for 0,1 cm. sensitivity), body weight, subcutaneous fat thickness (Holtain 0,02 mm. sensitivity), circumference measurements, bone wideness measurements were measured and the data from these measurements were used to calculate fat%, fat weight, fat free mass and somotype of the players. For aerobic capacity 20-meter Multi-Stage Shuttle Run Test were used and then MaxVO2 value were calculated. To find relative power of the player's handgrip test were made and then to find flexibility of them sit-reach box was used. To find the physiological responses before and during the game Zephry Bioharness Heart Monitor were used. Heart rate values, core temperature, breathing rates and their maximum, minimum and average values were measured. Also, burning calories, physiological, mechanic and training loads were measured. The matching of the players to play a tennis match were determined according to ITN (International Tennis Number) of ITF (International Tennis Federation). Before the games heart monitors were worn and players warmed up for 5 minutes. Every match lasted only one set and 23-34 minutes. The sample size was determined according to G*Power 3.1.9.4 T-Test, Point Biserial Model Analiys. Data were analized with IBM SPSS Statistics 24.