Madde ve alkol kullanım bozukluğu olan yatan hastalarda duygu odaklı grup terapisinin duyguları ifade etme ve düzenleme becerisi ile aşerme düzeyi üzerindeki etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of emotion-focused group therapy on expression and regulation of emotions and craving levels in inpatients with substance and alcohol use disorder
- Tez No: 622850
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE ENDER ALTINTOPRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikiyatri, Psikoloji, Psychiatry, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Grup terapisinin etkinliğini ölçen bu araştırma 31 kişi deney grubunda, 31 kişi kontrol grubunda olmak üzere yataklı birimde tedavi gören 62 gönüllü katılımcıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmada grup terapisinin etkinliğini ölçmek için Duygu Düzenleme Beceri Ölçeği, Duyguları İfade Ölçeği, Madde-Alkol Aşerme Ölçeği kullanılmıştır. Deney grubundaki katılımcılara iki hafta süren 12 oturumluk Duygu Odaklı Grup Terapisi uygulanmıştır. Kontrol grubundaki katılımcılara ise her hangi bir uygulama yapılmamıştır. Çalışmanın sonucunda, deney grubunda ve kontrol grubunda duygu düzenleme beceri düzeyinde ve duyguları ifade düzeyinde anlamlı derecede farklılık görülmüştür, bu farklılık deney grubunda çok daha belirgin olarak bulunmuştur. Madde-alkol aşerme düzeyi sonuçları incelendiğinde iki grupta da düşüş gözlenmiştir bu düşüş deney grubunda daha belirgindir.
Özet (Çeviri)
This study, which measures the effectiveness of group therapy, was completed with 62 volunteers who were treated in inpatient, 31 in the experimental group and 31 in the control group. In the study, Emotion Regulation Skill Scale, Emotion Expression Scale, Substance-Alcohol Craving Scale were used to measure the effectiveness of group therapy. Participants in the experimental group received 12 weeks of Emotion-Focused Group Therapy for two weeks. The participants in the control group did not receive any treatment. As a result of the study, there was a significant difference in emotion regulation skill level and expression level in experimental group and control group, and this difference was found to be more significant in the experimental group. According to the substance-alcohol craving level, a decrease was observed in both groups and this decrease was more prominent in the experimental group.