Pediyatrik hastalarda operasyon öncesi oral sıvı verilmesinin intraoperatif hipotermiye etkisi
The effect of preoperative oral beverage given on intraoperative hypotermia in pediatric patient
  1. Tez No: 622869
  2. Yazar: SEVİL AZAZOĞLU ERBEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HANDAN BİRBİÇER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Perioperatif dönemde gelişebilen hipotermi birçok olumsuz klinik sonuçla ilişkilidir. Özellikle pediyatrik hastalar, hipotermiye ve buna bağlı gelişebilecek solunum sıkıntısı, metabolik asidoz, hipoglisemi, hipoksemi, kardiyak bozukluklar, koagülopati ve yara yeri enfeksiyonu gibi komplikasyonlara erişkinlere göre daha duyarlıdırlar. Bu çalışmada pediyatrik hasta grubunu preoperatif karbonhidrattan zengin beslemenin, ısı regülasyonuna olan etkisinin araştırılması amaçlandı. Çalışmaya çocuk cerrahisi tarafından elektif şartlarda operasyon planlanan, dahil edilme kriterlerine uyan ve yaşları 2-15 arasında değişen toplamda 40 pediyatrik hasta dahil edildi. Hastalar rastgele olarak iki gruba ayrıldı: Grup S (cerrahi operasyondan 3 saat önce oral yoldan sadece 5 ml kg-1 dozunda su verilen hasta grubu, n=20) ve Grup K (cerrahi operasyondan 3 saat önce oral yoldan sadece 5 ml kg-1 dozunda karbonhidrattan zengin berrak sıvı verilen hasta grubu, n=20). 36.0oC'den daha düşük değerler hipotermi olarak kabul edildi. Hastalar standart monitörizasyona ek olarak timpanik termometre ile vücut ısıları serviste, ameliyathaneye alındıklarında, indüksiyon öncesi ve indüksiyon sonrası 5.dk, 10.dk, 15.dk, sonrasında her 15 dk'da bir ve postoperatif derlenme ünitesinde olmak üzere düzenli aralıklar ile ölçülerek kaydedildi.
Özet (Çeviri)
The Effect of Preoperative Oral Beverage Given on Intraoperative Hypotermia in Pediatric Patient Hypothermia that may develop in the perioperative period is associated with many adverse clinical outcomes. In particular, pediatric patients were more susceptible to hypothermia and related complications such as respiratory distress, metabolic acidosis, hypoglycemia, hypoxemia, cardiac disorders, coagulopathy, and wound infection than adults. In this study, the effect of preoperative carbohydrate-rich feeding on temperature regulation in pediatric patients was investigated. A total of 40 pediatric patients aged between 2 and 15 years whose operations are planned for elective conditions by pediatric surgery and suitable for the inclusion criteria were included in this study. Patients were randomly divided into two groups: Group S (group of patients who was given only 5 ml kg-1 of water orally 3 hours before surgery, n = 20) and Group K (group of patients who was given only 5 ml kg-1 of carbohydrate-rich clear liquid orally 3 hours before surgery n = 20). Values less than 36.00C were accepted as hypothermia. In addition to standard monitoring, patient's body temperature was measured and saved at regular intervals with a tympanic thermometer such as in the service, in the operating room, before induction and 5 minutes, 10 minutes, 15 minutes, and thereafter every 15 minutes after induction, and in the postoperative recovery unit.