Ortaçağdan Barok döneme kadar viyoladaki yapısal değişimin incelenmesi
The analysis of the structural changes in the viola from
- Tez No: 62294
- Danışmanlar: DOÇ. SELAHATTİN GÖRSEV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalgı Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
ÖZET ORTAÇAG'DAN BAROK DÖNEME KADAR VİOLADAKİ YAPISAL DE?İŞİMİN İNCELENMESİ ECE, Ahmet Serkan Yüksek Lisans Tezi Müzik Eğitimi Bölümü Mayıs, 1998, xiv+107 Tez Danışmanı : Doç : Selahattin GÖRSEV Bu araştırmanın amacı, Ortaçağ'dan Barok döneme kadar viyoladaki yapısal değişimin incelenmesi ve bu yapısal değişimin diğer yaylı çalgıların ortaya çıkmasındaki etkilerin anlaşılmasını sağlamak ve günümüz müzik eğitimi içerisinde viyola eğitimine katkıda bulunmaktır. Araştırmada; yaylı çalgı türleri, yapım özellikleri ve tarihsel gelişimleri incelendiğinden 2. Derece kaynaklar kullanılmış ve çalgı yapımcıları ile görüşmeler yapılmıştır. Yapılan litaratür tarama ve görüşmelerin sonucunda 18. yüzyılda yaylı çalgıların günümüzde kullanılan şeklini aldığı ve bu çalgıların ortaya çıkışında viyolanın etkili olduğu saptanmıştır. Anahtar Kelime : Viola Organolojisi III
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE ANALYSİS OF THE STRUCTURAL CHANGES İN THE VİOLA FROM THE MİDDLE AGES TİLL BAROC TİMES ECE, Ahmet Serkan The Thesis of Master of Science Department of Musical Education May-1998, xiv + 107 pages Advisor : Associa. Prof. Selahattin GÖRSEV The aim of this research is to find out affects of structural changes in viola from middle ages till the baroc times on the other instruments. In addition this research aims to contribute the education of viola in today's music education. In this study, because of the researches were made on the types of bowed instruments, their productive qualifications and their historical developments, the second-degree sources were used and some instrument manifactuvers were interviewed. The literature researches and the interviews proved that today's bowed instruments took their final shapes in the 1 8th century and viola influeuced these instruments. Key word : Viola Organology