Premenopozal dönem kadınlarda aerobik egzersiz eğitiminin menopoz semptomlarına olan etkisinin araştırılması
Investigation of effect of aerobic exercises training on menopausal symptoms in premenopausal period women
- Tez No: 622943
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERKAN USGU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışma premenopozal dönem kadınlarda hafif şiddetteki aerobik egzersiz eğitimi etkilerinin menopoz semptomlarına etkisinin araştırılması amacıyla düzenlenmiştir. Şanlıurfa'nın Viranşehir ilçesinden 24 kadın çalışmaya katıldı. Bireyler rastgele yöntemle 2 gruba ayrıldı. Çalışma grubu olguları (n=12) (ortalama yaş: 47,3 ± 3,11 yıl; kilo: 73,9 ± 13 kg; boy: 162 ± 4 cm, VKİ: 28 ± 5 kg/m2) 8 hafta boyunca, haftada 3 gün toplamda 45 dakika (5 dk ısınma, 35 dk yürüyüş, 5 dk soğuma) hafif tempolu yürüyüş egzersiz eğitimini fizyoterapist eşliğinde yaptı. Kontrol grubu olguları (n=12) (ortalama yaş: 47,3 ± 3,32 yıl; kilo: 80,4 ± 13 kg; boy: 162 ± 5 cm; VKİ: 30 ±5 kg/m2) normal günlük yaşam aktivitelerine devam etti. Çalışma öncesi sosyodemografik bilgileri içeren veri formu ile kişilerin fiziksel özellikleri kaydedildi. Uluslararası Fiziksel Aktivite Ölçeği (IPAQ) ile gruplardaki bireylerin fiziksel aktivite düzeyi belirlendi. Menopozun oluşturduğu semptomlar ve yaşam kalitesi; Menopoz semptomları değerlendirme ölçeği (MSDÖ) ve SF-36 yaşam kalitesi ölçeği ile her iki grupta egzersiz eğitimi öncesi ve sonrası değerlendirildi. Sonuçlara bakıldığında çalışma grubundaki MSDÖ toplam puan azaldı (p0,05).
Özet (Çeviri)
This study was designed to investigate effects of low intensity aerobic exercise training on menopausal symptoms in premenopausal women. 24 women from Viranşehir district of Şanlıurfa participated in the study. The groups were randomly divided into two groups. The cases of study group ( n=12) (mean age: 47,3 ± 3,11 year; weight: 73,9 ± 13 kg; height: 162 ± 4 cm, BMI: 28 ± 5 kg/m2) performed a low intensity walking intervention for 45 minutes ( 5 min warm up, 35 min walking, 5 min cool down ) 3 days a week, accompanied by a physiotherapist. The cases of control group (n=12) (mean age: 47,3 ± 3,32 year; weight: 80,4 ± 13 kg; height: 162 ± 5 cm; BMI: 30 ±5 kg/m2) continued their normal daily life activities. Before exercise training, physical data of individuals were recorded with the data form containing sociodemographic information. International Physical Activity Questionnaire (IPAQ) was used to determine the physical activity level of the individuals in the groups. Symptoms of menopause and quality of life; Menopause Rating Scale (MRS) SF-36 Quality of Life scale were evaluated before and after exercise training in both groups. The study group total score of MRS decreased (p0,05).