Okul müzik eğitiminin analizi ve değerlendirilmesi
An Analysis of musical education in primary school
  1. Tez No: 62298
  2. Yazar: ZEHRA GİRİT
  3. Danışmanlar: PROF. KADİR KARKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
ÖZET OKUL MÜZİK E?İTİMİNİN ANALİZİ ve DE?ERLENDİRİLMESİ Girit, Zehra Yüksek Lisans, Müzik Eğitimi Anasanat Dalı Tez Danışmanı: Prof. Kadir KARKIN Kasım 1998,VII + 159 Sayfa Bu araştırmada,“İlköğretim Okulları'nda, günümüze değin uygulanan müzik eğitimi, araştırılıp incelenerek, analizi ve değerlendirilmesi yapılıp, okul müzik eğitiminin niteliğim artırıcı öneriler sunulması amaçlanmıştır. Bu araştırmada konu ile ilgili kaynaklar taranmış, İstanbul'da ”Adnan Kahveci İlköğretim Okulu“ ve ”Hasan Şadoğlu ilköğretim Okulu'nda, Bolu'da“Atatürk İlköğretim Okulu”ve "50. Yıl İlköğretim Okulu'ndaki 64 sınıf öğretmenine anket uygulanmıştır. Taranan kaynaklar ve anket uygulamasından elde edilen veriler değerlendirilmiştir. İlgili kaynaklardan ve anketlerle ilgili tablolardan çıkan sonuca göre: Cumhuriyet döneminde giderek değişen ve gelişen müzik eğitiminin gerçekleştirildiği sonucuna varılmıştır. Anahtar Kelime: Müzik Eğitimi II
Özet (Çeviri)
ABSTRACT AN ANALYSIS OF MUSICAL EDUCATION IN PRIMARY SCHOOLS. Girit, Zehra Past Graduate Music Education Thesis Consultant : Prof. Kadir KARKIN November 1998, VII + 159 pages This research paper examines music education in Primary Schools from the establishment of the Republic to the present day. The aim of this research is to analyse the quality of the provision of music education and to offer suycations for improvement. In order to obtain the relevant data, a questionnaire was given to 64 class teachers from the following schools.“Adnan Kahveci Primary School”and“Hasan Şadoğlu Primary School”in Istanbul.“Atatürk Primary School and ”50. yıl Primary School" in Bolu. From the information received, processed and considered this paper seeks to show that music education in primary schools has achieved the objectives set during the period since the Turkish Republic was founded. Key word: Music Education