İlköğretim okullarının ikinci kademesinde müzik eğitiminde kullanılan şarkıların Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Müzik Eğitimi Bölümü çıkışlı müzik öğretmenleri tarafından piyano ile eşliklenmesi
- Tez No: 76391
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ SEVGİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
Bu araştırma, Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Müzik Eğitimi Bölümü çıkışlı müzik öğretmenlerinin“Armoni- Kontrpuan ve Eşlikleme”ile“Piyano”eğitiminde kazandıkları bilgi ve becerilerin eşgüdümlü olarak, ilköğretim okullarının 2. Kademesinde müzik eğitiminde kullanılan şarkıların piyano eşliklenmesine nasıl ve ne ölçüde yansıttıklarını saptamak amacıyla yapılmıştır. Araştırmada durum tespitine yönelik bir model esas alınmış, veriler anket ve kaynak tarama yoluyla toplanarak işlenmiş, çözüm ve yorumda ise betimsel istatistik yöntemlerinden yararlanılmıştır.Araştırmada önce, Gazi Yüksek Öğretmen Okulu Müzik Bölümü ve Üniversiter sisteme geçildikten sonra G.Ü.G.E.F. Müzik Eğitimi Bölümü'nde uygulanan programların analizi yapılmış, Ankara merkez ilçelerinde görev yapan 45 müzik öğretmenine anket uygulanarakta var olan durumun tesbiti ile müzik öğretmenlerinin görüşleri saptanmıştır. Kaynak tarama yolu ile müzik öğretmenlerinin okul şarkılarının eşliklenmesinde kullanabileceği, 40 eşlik modeli belirlenmiştir. Program analizi ve anketle sağlanan verilerin çözümlenmesiyle elde edilen bulguların değerlendirilmesi sonucunda;“Armoni-Kontrpuan ve Eşlikleme”ile“Piyano”eğitiminde kazanılan bilgi ve becerilerin eşgüdümlü olarak müzik öğretmenlerince, okul şarkılarının eşliklenmesine yeterince yansıtılmadığı görülmüştür.“Armoni-Kontrpuan ve Eşlikleme”ile“Piyano”eğitiminin yeniden gözden geçirilmesi, dersler arası eşgüdümün sağlanması, daha işlevsel bir eğitim verilmesi gerektiği üzerinde durulmuş ve gerekli önerilerde bulunulmuştur. Ayrıca, müzik öğretmenlerinin müzik dersindeki eşlikli şarkı ihtiyacı göz önünde bulundurularak, özgün piyano eşliği oluşturulmuş okul şarkısı örnekleri Ekl.de, kaynak tarama sonucu ile müzik öğretmenlerinin okul şarkılarının eşliklenmesinde kullanabileceği eşlik modellerinden bazılarının esas alındığı piyano eşlikli okul şarkısı örnekleride Ek 2.de sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study is aimed to determine how music teachers graduated from The Gazi Education Faculty Of Gazi Umversty, Department of Music Education use their knowledge and ability gained during their education of piano, harmony, contourpoint and accompaniment and reflect these on piano accompaniment of songs used in music education of secondary schools as teachers. A model is based on clarifying the situation. Data is gathered by means of survey and literature screening. Descriptive statistical methods is used to find solutions. The design of this study is initially to analyse the programmes used in education departement of Gazi Education Faculty Gazi University after wards, interviews were performed on 45 music teachers working in central districts ofAnkara in order to learn the attitudes of the teachers. 40 accompaniment examples were chosen by literature screening which can be used in school songs. It was concluded that knowledge and ability gained during education of piano, harmony, contourpoint and accompaniment are not appropriately and sufficiently used and reflected by the music teachers while accompanying the school songs. It was also concluded that piano, harmony, contourpoint and accompaniment education should be reviewed coordination between lessons should be made and more functional education should be planned. Some necessary suggestions are proposed. In addition to these, orginal piano accompaniments are composed because of need in music lessons. Orginal piano accompaniment compositions are shown in addendum 1 and school songs accompanied by piano found by literature screening are shown in addendum 2.