Hastanelerde iç halkla ilişkilerin değerlendirilmesi -İzzet Baysal Bolu Devlet Hastanasi-
Interior human relationships: İzzet Baysal State Hospital
  1. Tez No: 62307
  2. Yazar: SEVAL ŞAHİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖNÜL ÜLKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Hastaneler, Public Relations, Hospitals
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu araştırmanın amacı, İzzet Baysal Bolu Devlet Hastanesi' nde iç halkla ilişkilerin ne düzeyde gerçekleştiğine ilişkin yöneticiler ve yönetilenlerin görüşlerini saptayıp betimlemektir. Araştırmacı tarafından geliştirilen anket ÎBBD Hastanesi personelinden 9 yönetici ve tesadüfi örneklemle seçilmiş 73 yönetilene uygulanmıştır. Elde edilen veriler, frekans, yüzde, aritmetik ortalama, t-test SPSS for WINDOWS paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Istitastik analiz sonucunda ÎBBD Hastanesi'nin iç halkla ilişkileri yöneticiler açısından yeterli, yönetilenler açısından daha az yeterli düzeyde bulunmuştur. Yöneticiler ve yönetilenlerin görüşleri arasında bazı sorularda anlamlı bir fark bulunmuştur. Ancak, hizmetlerin niteliğinin arttırılması, dilek ve şikayetlerin iletilmesi ve cezalandırma durumuna ilişkin görüşleri arasında anlamlı bir fark bulunamamıştır. ÎBBD Hastanesi'nin iç halkla ilişkilerinin yönetilenler açısından da daha yeterli bir düzeye getirilebilmesi için, çok yönlü iletişimin sağlanması, yönetime katılmanın gerçekleştirilmesi, ödüllendirme sistemine işlerlik kazandırılması, kurum toplantılarının daha sık düzenlenmesi, sosyal etkinliklere katılımı arttırma çalışmalarına daha ağırlık verilmesi hususunda önerilerde bulunulmuştur. Anahtar Kelime : İç Halkla İlişkiler iii
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to determine and define the administrator's and employee's opinions related to the accomplishment level of interior human relationships in İzzet Baysal State Hospital. The questionnaire developed by the researcher was applied to 9 administrator's and to 73 employee's who were randomly selected in ÎBSH. Obtained data were analyzed by using frequency distribution, arithmetic mean, t-test and“SPSS for Windows”package program. As the results of the statistical analysis, the level of interior human relationships was found to be“efficient”by administrator's where as it was found to be "less efficient' ' by the employee's. There has been found a meaningful difference between the feelings of administrator's and employees on some questions, whereas there couldn't have been found a meaningful difference on improving the quality of services, communicating wants and complaints, and ways of punishment. To achieve a more efficient level of interior human relationships also in terms of employee's, suggestions are put forward for a multi-parties communication, realization of participation in management, activization of praising system, more meetings and developing people's participation in social activities. Keywords : Interior Human Relationships.