Bazı aminoasitlerin schiff bazı ile türevlendirilerek HPLC ile tayin
Determination of some aminoacids by derivatization with schiff base by HPLC
- Tez No: 623077
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ABDULKADİR AKAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu tez çalışmasında, esansiyel amino asitlerden olan valin, izolösin ve triptofan'ın tayini için yüksek performanslı sıvı kromatografi (HPLC) yöntemi geliştirilmeye çalışılmıştır. Çalışmada türevlendirme teaktifi olarak 2-metoksi benzaldehit kullanılmış ve amino asitlerin Schiff bazı yapısında bileşikleri sentezlenmiştir (2-metoksi-N-benziliden-L-triptofan metilester, 2-metoksi-N-benziliden-L-izolösin metilester ve 2-metoksi-N-benziliden-t-butilester). Tez konusu olan amino asitlerin hemen hemen tamamını türevlendirmek için amino asit aldehit oranı 1:400 olarak belirlenmiştir. Derişimi 1,0x10-5 ila 5,0x10-3 mol/L aralığında değişen bir seri Schiff bazı çözeltileri hazırlanmış ve bu çözeltilerin 315 nm dalga boyunda kromatogramları alınmış ve ölçülen pik alanlarına karşı derişim grafikleri (kalibrasyon grafikleri) elde edilmiştir. Bu grafiklerden yararlanılarak 2-metoksi-N-benziliden-L-triptofan metilester 2-metoksi-N-benziliden-L-izolösin metilester ve 2-metoksi-N-benziliden-t-butilester için gözlenebilme sınırı (LOD) ve alt tayin sınır (LOQ) sırasıyla 6,16x10-5 ve 2,05x10-4 ; 5,94x10-5 ve 1,98x10-4 ; 1,41x10-4 ve 4,71x10-4 M olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, high performance liquid chromatography (HPLC) method has been developed to determine L-valine, L-isoleucine and L-tryptophan, which are essential amino acids. In the study, 2-methoxy benzaldehyde was used as derivatization reagent and compounds of amino acids in Schiff base structure were synthesized (2-methoxy-N-benzylidene-L-tryptophan methylester, 2-methoxy-N-benzylidene-L-isoleusin methylester, 2-methoxy-N-benzylidene-L-valine-t-butylester). Amino acid/aldehyde ratio was determined as 1:400 in order to derivatize almost all of the amino acids that are the subject of the thesis. A series of Schiff base solutions with concentrations ranging from 1.0x10-5 to 5.0x10-3 mol/L were prepared and the chromatograms of these solutions at 315 nm wavelength were taken and concentration graphs (calibration graphs) were drawn against the measured their peak areas. Using those graphs, the limit of detection (LOD) and the limit of quantification for these Schiff's bases have been calculated 6.16x10-5 and 2.05x10-4; 5.94x10-5 and 1.98x10-4; 1.41x10-4 and 4.71x10-4 M respectively.