Metastatik böbrek hücreli kanser hastalarında sarkopeninin tedavi yanıtı ve toleransına etkisi
The effect of sarcopenia on treatment response and tolerance in metastatic renal cell cancer patients
  1. Tez No: 623127
  2. Yazar: BAHARGÜL MİROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YÜKSEL ÜRÜN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Giriş ve Amaç: Hedefe yönelik tedavi veya immunoterapötik ajan kullanımı öncesinde sarkopeni varlığının hastalarda tedavi yanıtı ve toleransına olan etkisinin araştırılması amaçlandı. Metot: Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Onkoloji bölümüne Ocak 2011 ile Ağustos 2019 tarihleri arasında başvuran mBHK tanılı hastaların demografik bilgileri ile tetkikleri retrospektif olarak tarandı ve gerekli verileri tam olan 72 hasta çalışmaya dahil edildi. Uzman radyolog tarafından tedavi öncesi evreleme amaçlı çekilen hasta bilgisayarlı tomografilerinin (BT) L3 seviyesindeki kas alanları ölçüldü ve bulunan iskelet kas alanı (cm2) kullanılarak SI hesaplandı. Sarkopeni varlığı, BT görüntüleme ile belirlenen lumbal iskelet kası indeksi erkek için
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: The aim of this study was to investigate the effect of sarcopenia on the treatment response and tolerance in patients before the use of targeted therapy or immunotherapeutic agents. Materials and Methods: This study included 72 patients retrospectively screened demographic informations and examinations, diagnosed with metastatic RCC, who were admitted to Ankara University School of Medicine, Department of Medical Oncology between January 2011 and August 2019. SI was calculated by using L3 level muscle fields (cm2) from patients' admission computerised tomography (CT) which were measured by a specialist radiologist. The presence of sarcopenia was determined as lumbal skeletal muscle index for male