Türkiye'de halk sağlığı anabilim dallarının son on yılda uluslararası literatüre katkısının 'Pubmed' veri tabanı üzerinden incelenmesi araştırması
Assessment of the contribution of departments of public health (Turkey) to international scientific literature via Pubmed database in the last 10 years
  1. Tez No: 623142
  2. Yazar: NURAY UĞUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK ASLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Tanımlayıcı türde yapılmış olan bu araştırmada, Pubmed veri tabanı aracılığı ile ulaşılan ve 2009-2019 yılları arasında Türkiye'deki Halk Sağlığı Anabilim Dalları tarafından üretilen yayınların uluslararası literatüre katkısının incelenmesi amaçlanmıştır. Değerlendirmeler tam metin ve/veya özetler üzerinden yapılmıştır. Makaleler; yayın sayısı, yazarların kurumları, araştırma türleri, çıkar çakışması varlığı, diğer bilim alanları ile ilişkiler, ortak çalışmalar gibi seçilmiş bazı özelliklere göre değerlendirilmiştir. Genel değerlendirmenin ardından; ulaşılan kesitsel tipteki araştırmaların STROBE kriterlerine göre incelenmesi de yapılmıştır. İlk aşamada belirlenen anahtar sözcüklerin kullanımı ile 3350 yayına ulaşılmıştır. Dahil edilme kriterleri ile uyumlu gerçekleştirilen çeşitli aşamalarının ardından 975 yayın araştırma kapsamında incelenmiştir. STROBE kriterlerinin değerlendirildiği makale sayısı ise 246 olmuştur. En sık“tanımlayıcı”türde (n=377, %42,6) çalışmaların yayınlandığı tespit edilmiştir. Yayınların sayılarında yıllar içinde artış olmuştur. Eserler en fazla Türkiye kaynaklı uluslararası dergilerde yayınlanmıştır. Dergilerin çoğunluğunun son iki yıllık etki değerleri 1,5-1,99 arasında değişmektedir. Halk Sağlığı Anabilim Dallarının bağlı bulunduğu tıp fakültelerinin yayınlanan makale sayıları ve anabilim dallarının kuruluşlarından bu güne kadar yıl olarak geçen süre arasında istatistiksel açıdan anlamlı bir fark bulunmamıştır. STROBE kriterlerine göre yapılan incelemede bu kontrol listesinin maddelerinin tamamının (%100) yerine getirilmediği saptanmıştır. Türkiye kaynaklı uluslararası yayınların nicelik ve nitelik açısından gelişim içinde olmasına rağmen, gelişmelerin hızında artışa gereksinim bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this descriptive study, the contribution of scientific publications to the international scientific literature made by the Departments of Public Health (Turkey) between 2009 and 2019 via Pubmed database were evaluated. Assessments were conducted on the full text and/or abstract content. Articles were assessed according to a number of selected characteristics such as the number of publications, institutions of authors, research types, existence of conflict of interest, collaborative work with other disciplines, joint studies' occurrence, etc. In addition to the general assessment of all the included manuscripts, the cross-sectional type studies were also evaluated by using the STROBE criteria. As a first stage, 3350 publications were accessed via selected keywords. Following the various stages carried out in accordance with the inclusion criteria, 975 publications were examined within the scope of the research. The number of articles in which the STROBE criteria were evaluated was 246. The most frequent study type was“descriptive”(n=377, 42.6%). The number of the articles increased by years. Manuscripts were mostly published in Turkish originated international journals. The Impact Factor values of the Journals for the last two years were between 1.5-1.99. No statistically significantly difference was found between the number of articles published by departments and the years passed since the establishment of the departments. In the assessment performed according to STROBE criteria, it was found that not all of the items were 100% fulfilled. Although there is a progress in Turkish originated international publications within the years, further improvement is needed.