U-16 yaş kategorisindeki futbolculara uygulanan dar alan oyunlarındaki bazı parametrelerin maç performansına etkisinin araştırılması
Investigation of the effects of some parameters on the match performance of small-sided games applied to the football players in the U-16 age category
- Tez No: 623190
- Danışmanlar: PROF. DR. MALİK BEYLEROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmanın amacı maçtan önceki bir birim antrenmanda uygulanan DAO'larındaki bazı parametreler ile takım kadrosu oluşturulması ya da oyuncuların sergileyebileceği bireysel performansın öngörülmesinin araştırılmasıdır. Bu çalışmanın örneklemini Sakarya ili amatör küme U-16 yaş kategorisi A ligindeki 5 farklı takımda (Adapazarı Spor, Sakarya TEK Spor, Sakarya Tüvasaş Demir Spor, Erenler Spor ve Harmanlık Spor) futbol oynayan 49 genç futbolcu oluşturmaktadır. Sporculara antrenmanlardan önce çalışmanın içeriği, kapsamı ve uygulanacak kurallar hakkında detaylı bilgi verilmiştir. 7x7 küçük alan oyunları kurallı olarak 40x55 m bir alan içerisinde antrenör motivasyonu ve kalecili olarak uygulanmıştır. Kurallı küçük alan oyunlarının uygulama günü olan her bir antrenman oturumunda 6 dk. yüklenme 3 dk. aktif dinlenme biçiminde 3 set şeklinde çalışmalar gerçekleştirilmiştir. Uygulanılacak DAO birim antrenmanda 20 dakika ısınma süresinin ardından uygulanan antrenman seansının başında oynanmıştır. Yüksek iş oranının korunmasını teşvik etmek amacıyla Antrenör tarafından sözel destek uygulanmış ve ofsayt kuralı uygulanmamıştır. Ayrıca set aralarında sporcuların su tüketimine izin verilmiştir. Araştırmaya başlamadan önce çalışmaya katılacak sporculara yapılacak çalışma hakkında bilgilendirme yapılmıştır. Çalışmada kullanılacak ölçüm aracı DAO ve Resmi Maçlar sırasında belirlenen parametrelere göre POLAR Team Pro ile kaydedilmiş ve ara yüz ünitesi kullanılarak bilgisayara indirilmiştir. Verilerin analizi Microsoft Excel Pivot Tablo ve SPSS paket programı uygulaması ile gerçekleştirilmiştir. Bu araştırma sonucunda, ortalama ve maksimum kalp atım hızları %87, dakika başına düşen koşu mesafeleri %97 ve maksimum koşu hızları %78 olarak anlamlı bir ilişki açıklandığı görülmüştür. Bu sonuçlara göre elde edilen DAO bu parametreleri Resmi maç performansına etki ettiği ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to set a starting game according to some parameters in small-sided games (SSG) that applied in one unit training before a game and to examine and predict the individual performance which the players may perform. The sample of this study consists of 49 young football players who play 5 different teams (Adapazarı Spor, Sakarya TEK Spor, Sakarya Tüvasaş Demir Spor, Erenler Spor ve Harmanlık Spor) which are competing in the amateur cluster U-16 age category in Sakarya province. The players were informed about the content and the context of the study as well as the procedures which will be applied before the trainings. 7x7 SSG were applied with rules within an area of 40x50 m with trainers and goal keepers. Each day of the application of the small-sided games were applied in 3 sets of 6 mins. loading and 3 mins. of active recreation in each training session. The SSG were applied in the begining of the training session that started after a 20 minute warm-up. In order to encourage to maintain the high job rate, trainers provided special support and offside rule was not applied. Moreover, water consumption of the players were permitted in between the sets. The players who participated the research were informed about the study beforehand. The measurement tool to be used in the study was recorded with POLAR Team Pro according to the parameters determined during SSG and Official Matches and downloaded to the computer using the interface unit. Data were analyzed with Microsoft Excel Pivot Table and SPSS package program. As a result of this research, it was found that there was a significant relationship between mean and maximum heart rates of 87%, running distances per minute of 97% and maximum running rates of 78%. According to these results, the obtained SSG parameters can be used to predict the official match performance.