6 dakika yürüme testi mesafesinin koşullama ile değişiminin değerlendirilmesi
Evaluation of the change of six-minute walk test distance with conditioning
  1. Tez No: 623259
  2. Yazar: İSMAİL POLAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TARIK KIVRAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Pulmoner hipertansiyon (PH), pulmoner arter basıncında ve pulmoner vasküler dirençte artışla karakterize, sağ kalp yetmezliği ve ölüme yol açan progresif bir hastalıktır. Egzersiz intoleransı pulmoner hipertansiyonun (PH) esas özelliğidir. PH'li hastalarda egzersiz kapasitesinin değerlendirilmesinde, altı dakika yürüme testi (6DYT) yaygın olarak kullanılmaktadır. Altı dakika yürüme testi mesafesi (6DYM), PH'de esas klinik sonuç ölçümü olarak belirlenmiş ve yeni PH tedavileri için yapılan pek çok çalışmada primer son nokta olarak kullanılmıştır. Aynı zamanda prognostik öneme sahiptir, prognozun iyi bir göstergesidir. PH'de bu denli önemli bir yeri olan 6 dakika yürüme testinin duyarlılığına ve nesnelliğine etki eden birçok çevresel ve kişiye ait faktör bulunmaktadır. Çalışmanın amacı 6 dakika yürüme testi mesafesinin koşullama ile anlamlı bir değişime uğrayıp uğramayacağını araştırmaktır. Çalışmaya Fırat Üniversitesi Araştırma Hastanesi Kardiyoloji Polikliniği'ne Ağustos 2019 – Eylül 2019 tarihleri arasında başvurmuş Grup I-IV Pulmoner Hipertansiyonlu 50 hasta dahil edilmiştir. Bu hastalar rastgele ikişerli gruplara ayrıştırıldı ve bu ikili gruptaki hastalara önce tek tek sonrada iki hastaya aynı anda 2002 Amerikan Toraks Derneği (ATS) konsensusuna uygun şekilde 6 dakika yürüme testi yapıldı. Hastalara yapılan 6 dakika yürüme testi sonuçları incelendiğinde çalışmaya dahil edilen 50 hastanın tek tek yürüdükleri birinci testin sonunda yürüdükleri ortalama mesafe 348,8±97,7 m olarak izlenirken iki kişinin aynı anda yürüdüğü ikinci testin sonunda yürüdükleri ortalama mesafe 381,4±95,3 m olarak izlendi. İkinci yürüme testinde ilk teste göre ortalama 32,6 metre yani %9,3 bir mesafe artışı izlendi.
Özet (Çeviri)
Pulmonary hypertension (PH) is a progressive disease characterized by an elevation of pulmonary artery pressure and pulmonary vascular resistance, leading to right ventricular failure and death. Exercise intolerance is the main characteristic of pulmonary arterial hypertension (PAH). The six-minute walking test (6MWT) and cardiopulmonary exercise test are widely used in assessing exercise capacity of PH patients. Six-minute walking distance (6MWD) has been specified as the main clinical outcome in PH and has been used as the primary end-point in many studies conducted for new PH treatments. In addition, it has prognostic importance and is a good prognostic marker. There are many environmental and individual factors that affect the sensitivity and objectivity of the 6-minute walk test, which has such an important role in PH. The aim of the study was to investigate whether the 6-minute walk test distance may undergo significant changes with conditioning. Fifty patients with Group I-IV pulmonary hypertension who were admitted to outpatient clinic of Cardiology Department of Fırat University Medical Faculty (between August 2019 and September 2019) were included in the study. These patients were randomly divided into pairs, and first, one by one and then, two patients simultaneously were subjected to a 6-minute walk test in accordance to the 2002 American Thoracic Society (ATS) consensus. When the 6-minute walk test results were examined, the mean distance of the 50 patients included in the study was 348.8 ± 97.7 m at the end of the first test, and 381.4 ± 95.3 m at the end of the second test. The second walking test showed a mean increase of 32.6 meters or 9.3% than the first test.