Geriatrik kadın hastalarda nokturinin prevelansı, klinik etkileri, ayrıntılı geriatrik değerlendirme parametreleri ve geriatrik sendromlarla ilişkisi
Prevelance of pointurin in claimatic woman patients, clinical effects, detailed geriatric assessment parameters and relationship with geriatric syndromes
  1. Tez No: 623258
  2. Yazar: EKREM DUTOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR SOYSAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Geriatri, Geriatrics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Kayseri Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Yaşlı kadınlarda nokturi sıklığını ve geriatrik sendromlar arasındaki ilişkiyi göstermek ve ayrıntılı geriatrik değerlendirme (AGD) parametreleri ile kapsamlı olarak incelemektir. Metod: 858 yaşlı kadın bu kesitsel çalışmaya dahil edildi. Hastalara nokturi için ''Genellikle, son 30 gün boyunca kaç kez geceleri uyuduktan sonra idrar yapmak için kalktınız?'' sorusu soruldu. Nokturi ve nokturi sıklığı ile geriatrik sendromlar ve AGD parametreleri arasındaki ilişkiler araştırılmıştır. Bulgular: Hastaların yaş ortalaması 74.1 ± 8. 0 idi. Hastaların nokturi sıklığını 0, ≥1, ≥2, ≥3 ve ≥4 olarak sınıfladığımızda, prevalans sırasıyla % 14.7, % 85.3, % 66.3, % 42.13 ve % 24.1 idi.
Özet (Çeviri)
Objective: This study is to demonstrate the relationship between nocturia and geriatric syndromes, and comprehensive geriatric assessment parameters (CGA) in older women. Methods: 858 older outpatient women were included in this cross-sectional study. For the nocturia variable, the question, ''Generally, during the past 30 days, how many times did you usually urinate after you have gone to sleep at night until the time you got up in the morning?'' was used. The relationships between nocturia status and common geriatric syndromes, and CGA parameters were determined. Results: The mean age of patients was 74.1±8.0 years. The prevalence of patients who reported average of 0, ≥1, ≥2, ≥3, and ≥4 nocturnal episodes was % 14.7, % 85.3, % 66.3, % 42.13, and % 24.1, respectively.