Farklı sıcaklıklardaki su kürünün harç numuneleri üzerine etkisi
Effect of water curing at different temperatures on mortar samples
- Tez No: 623270
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİH TANER YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Kürleme sıcaklığının çimento esaslı malzemelerin taze ve sertleşmiş haldeki özelliklerini önemli ölçüde etkilediği bilinmektedir. Özellikle çimentonun erken dönemde sıcak su ile kürlenmesinde çimento hidratasyonu artmakta ve daha hızlı dayanım kazanmasına neden olmaktadır. Çok yüksek sıcaklıklarda kürlenmesi de harç iç yapısında tahribat meydana getirmekte ve harç dayanımının düşmesine neden olmaktadır. Bu yüzden uygun kürleme sıcaklığı harcın fiziksel, mekanik ve durabilite özellikleri açısından ciddi önem taşımaktadır. Yapılan çalışmanın amacı; sıcak su kürünün, çimentolu harcın bazı mekanik ve fiziksel özelliklerine etkisini incelemektir. Bu kapsamda yapılan deneysel çalışmalarda; sabit su/çimento oranı ve çimento miktarı kullanılarak eğilme dayanımı, basınç dayanımı ile birim ağırlık ve su emme için 40x40x160 mm ve rötre için 25x25x285 mm boyutlarında harç numuneleri üretilmiştir. Üretilen harç numuneler 20°C-90°C arasında 8 farklı sıcaklıkta 3 saat, 6 saat, 24 saat, 3 gün ve 7 gün olmak üzere 5 farklı süre ile kür havuzlarında bekletilmiştir. Kürleme işlemi sona eren numunelere eğilme dayanımı, basınç dayanımı, kılcal su emme, su emme ve birim ağırlık ve rötre testleri yapılmıştır. Elde edilen deney sonuçlarına göre sıcak kürlemenin harçlarda dayanımı olumlu etkilemesi için en az 3 gün kürlenmesi ve ortalama 40°C-60°C arasında bir sıcaklıkta kürlenmesi gerektiği öngörülmüştür. Ayrıca sıcaklık arttıkça kılcal su emmenin arttığı gözlenmiştir. Genel olarak büzülme miktarları da sıcaklık arttıkça azalmıştır.
Özet (Çeviri)
It is known that curing temperature significantly affects the fresh and hardened properties of cement based materials. Especially in early curing of cement with hot water, cement hydration increases and causes faster gain of strength. Curing at very high temperatures will also damage in the internal structure of the mortar and cause to decrease the mortar strength. The aim of this study is to investigate the effect of hot water curing on some mechanical strength and durability properties of cementitious mortar. The aim of this study is to investigate the effect of hot water curing on some mechanical strength and durability properties of cementitious mortar. 40x40x160 mm for flexural and compressive strength, unit weight and water absorption and 25x25x285 mm for shrinkage specimens were produced by using constant water / cement ratio and cement quantity. The produced mortar samples were kept in curing pools for 5 different periods of 3 hours, 6 hours, 24 hours, 3 days and 7 days at 8 different temperatures between 20 ° C and 90 ° C. Flexural strength, compressive strength, capillary water absorption, unit weight and water absorption and shrinkage tests were performed on the samples after curing process. According to the results of the experiment, it was predicted that hot curing should be cured for at least 3 days and cured at a temperature between 40 ° C and 60 ° C in order to have a positive effect on the strength of the mortars. It was also observed that capillary water absorption increased as temperature increased. In general, the amount of shrinkage decreased as the temperature increased.