Overconfidence analysis on turkish foreign exchange traders: Turnover and return performance
Türk döviz yatırımcıları üzerine aşırı güven hipotez analizi: İşlem hacmi ve getiri performansı
  1. Tez No: 623279
  2. Yazar: HABİB HAKAN TUNÇKOL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DENİZ İKİZLERLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Finansal Ekonomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Yatırımcıların karar verme süreçleri ve verdikleri kararların yatırımlarına etkileri incelendiğinde finansal ekonominin geleneksel varsayımı olarak bilinen“rasyonellik”kavramı eksik kalmaktadır. Bu tip bir genelleme ekonomi bilimi ile insanlar arasına camdan bir duvar örmektedir. Davranışsal finans, finansal ekonominin genelleştirilmiş varsayımlarını gevşeterek, bu camdan duvarı ortadan kaldırmaktadır. Bunu da insanların davranışlarını gözlemler ve yeniden yapılandırılmış modeller ile anlamaya çalışarak yapmaktadır. Son yüzyılda, yatırımcı davranışları anlaşılmaya çalışılırken finansal piyasaların rasyonalite paradigmasından psikolojik perspektife kaydığı görülmektedir. Aşırı güven hipotezi (overconfidence), davranışsal finansın yakından incelediği araştırma alanlarından biri olarak bilinir. Bu çalışma kendine aşırı güvenen bireylerin davranışlarını inceleyerek, aşırı güven hipotezinden oluşan literatürün penceresinden bakarak analiz yapmayı hedeflemektedir. Araştırma süresince Türkiye'deki foreks yatırımcısını inceleyerek, aşırı güven hipotezinin kendi bilgi birikimine güvenme hadisesinin sonuçlarını ortaya koymaya çalıştım. Bu hipotezin finansal aktivitelere ve yatırımcılara yansıması genellikle yüksek hacimler ile işlem yaparak kendini göstermektedir. Ve bu durum kadın ve erkek arasında da farklılıklara yol açarak, düşük getirilere sebep olmaktadır. Bu hipotezlerin doğruluğunu regresyon testi yaparak ölçmeye çalıştım. Araştırmamın sonuçları, aşırı güven hipotezinin modelleriyle paralel sonuç verdi. Erkekler, kadınlara oranla daha fazla işlem yaparken; bunun da cezasını düşük getiri ve hatta zarar ile ödemektedirler. Bunun yanı sıra, yaş ve portföy büyüklüğünün de bunlar üzerindeki etkisini inceleme fırsatı buldum.
Özet (Çeviri)
Rationality is known to be the traditional assumption of financial economics which is lacking when the decision-making processes and its results are observed. This generalization of economics builds a glass wall in between the science of economics and human being. Behavioral finance demolishes this wall by relaxing the generalized assumptions of financial economics. By doing so, it tries to understand the behaviors of individuals with observations and restructured models. There is an obvious shift from a fully rational paradigm of financial markets towards an understanding of investor behavior from a psychological perspective. Overconfidence is one of the related research area of behavioral finance. This study aims to make an analysis on the scope of overconfidence literature by investigating overconfident investors. Analysis has been performed within Turkish foreign exchange traders. Overconfidence is known as the overestimation of personal knowledge. And its reflections to financial activities result with excessive trading. Moreover, overconfidence phenomenon differentiates between men and women with a result of lower returns. To test these hypotheses, cross-sectional regressions of both turnover and return performance have been performed in this research. Results of my study are consistent with the models of overconfidence. As men are more overconfident than women, they pay the penalty of it by less profits or realized loss. Furthermore, I had the opportunity of analyzing the effects of age and portfolio size.