Selection of renewable energy sources using fuzzy ahp
Bulanık ahp kullanılarak yenilenebilir enerji kaynağı seçimi
- Tez No: 623363
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA KARAKAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Adana Alparslan Türkeş Bilim Ve Teknoloji Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Yenilenebilir enerjinin önemi hem geleneksel enerji kaynaklarının yetersizliği hem de çevre bilincinin artmasıyla artmaktadır. Türkiye, yenilenebilir enerji kaynakları için büyük bir potansiyele sahiptir ve bu potansiyeli kullanmak, kendi kendine yeterliliğini çevre dostu bir şekilde artırmak için kaçınılmaz bir alternatiftir. Bunlara ek olarak, Türkiye Cumhuriyeti 2023 yılında enerji ihtiyacının % 30'unu yenilenebilir enerji kaynaklarından tedarik etmeyi planlamaktadır. Bu nedenle, ülke için yenilenebilir enerji alternatiflerinin değerlendirilmesi ve en uygun yenilenebilir enerji alternatifinin belirlenmesi, makul enerji yatırım planının yapılması için önemli bir konudur. Bu tez çalışması içerisinde Bulanık Analitik Hiyerarşi Prosesi yöntemi kullanılarak yenilenebilir enerji kaynakları değerlendirilmiştir. Yenilenebilir enerji kaynak alternatiflerinden jeotermal enerji, biyokütle enerjisi, güneş enerjisi, rüzgâr enerjisi ve hidrolik enerji göz önünde bulundurulmuştur. Bu enerji kaynaklarını incelemek için dört ana kriter olarak ekonomik, teknik, sosyal ve çevre kriterleri göz önünde bulundurulmuştur. Bu ana kriterlere ek olarak sekiz alt kriter göz önünde bulundurulmuştur. Çalışmanın sonucunda Türkiye için güneş enerjisi alternatifi en uygun alternatif olarak ortaya çıkmıştır. Güneş enerjisinin sonrasında sırası ile rüzgâr enerjisi, jeotermal enerji, hidrolik enerji ve biyokütle enerji alternatifleri en uygun alternatifler olarak elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The importance of renewable energy is increasing both with the insufficiency of traditional energy resources and environmental consciousness. In addition, potential of the renewable energy sources in Turkey is very large, and utilizing the potential is an inevitable alternative for increasing its self-sufficiency with an environmentally friendly way. Also, The Republic of Turkey plans to supply 30% of its energy demand from renewable energy alternatives in 2023. Therefore, evaluation of renewable energy alternatives and determination of the most suitable renewable energy alternative are important issues to make a reasonable energy investment plan. In this thesis, a modified fuzzy AHP methodology is applied for the case of Turkey to rank renewable energy sources by taking suitability and effectiveness into consideration. Biomass energy, geothermal energy, solar energy, wind energy, and hydropower energy are investigated as renewable energy alternatives. Four main criteria (social, technical, environmental, and economic) and eight sub-criteria are taken into consideration. Later, the results are presented and discussed. Solar energy is found as the most suitable renewable energy alternative for Turkey, followed by wind energy, geothermal energy, hydropower energy and biomass energy.