Başbakanlık Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Kurumu'nda bulunan 5-6 yaş grubu çocuklara uygulanan dil eğitim programının dil gelişimine etkisi
  1. Tez No: 62338
  2. Yazar: ÖZLEM F. AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. Z. FULYA TEMEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
ÖZET Bu çalışma Başbakanlık Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Kurumunda bulunan 5-6 yaş çocuklara uygulanan dil eğitim programının çocukların dil gelişimine etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Başbakanlık Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumunda 5-6 yaş grubuna dahil 57 çocuk bu araştırmanın örneklemini oluşturmuştur. 57 çocuk şans yöntemiyle deney ve kontrol gruplarına ayrılmıştır. Araştırma deneysel nitelik taşımaktadır. Deney ve kontrol grubunu oluşturan çocuklar ön test olarak Peabody Resim Kelime Testi, Portage Dil Gelişimi Kontrol Listesi, Denver Gelişimsel Tarama Testi ve Objelere Sözlü Tepki Testi uygulanmıştır. Deney grubundaki çocuklara araştırmacı tarafından danışman rehberliğinde hazırlanan dil eğitim programı uygulanmıştır. Programın süresi on haftadır. Bu süre içinde kontrol grubuna araştırmacı tarafından program uygulanmamıştır. On haftalık süre sonunda deney ve kontrol grubunu oluşturan çocuklara son test olarak aynı testler tekrar uygulanmıştır. Yapılan istatistiksel işlemler sonucunda dil eğitim programı alan deney grubu çocukların Peabody Resim Kelime Testi, Portage Dil Gelişimi Kontrol Listesi ve Objelere Sözlü Tepki Testi 'nin birinci nesneler bölümünden aldıkları puanlarla kontrol grubu çocuklarının aldıktan puanlar arasında deney grubu lehine önemli fark bulunmuştur (P.05).
Özet (Çeviri)
SUMMARY The goal of this study was to investigate the effect of language development program of 5-6 old years children who live in Prime Minister Social Services and Child Protection Institute. Sample was consist of 57 children 30 of them were chosen as an experimental group by random. 27 children were chosen as a control group. In both group, Peabody, Picture Vocabulary Test, Portage Early Education Program Check List, Denver Developmental Screening Test and Verbal Response to Objects Test were applied as a pre-test and post-test. Language Development Training Program was applied by the researcher to the experimental group during 10 weeks. Control group did not take any treatment program. Results of statistical analysis indicated that there was a significant difference between experimental and control group's Peabody Picture Vocabulary Test, Portage Early Education Program Check List and First objects section of Verbal Response to Objects Test scores (P.05).