Bilgisayar yardımı ile tek kademeli düz, helis, konik dişli mekanizmaları tasarımı
Computer aided desing of one stage spur, helical and conical gear mechanisms
- Tez No: 623403
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KÜRŞAD DÜNDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Teknik Eğitim, Technical Education
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmada tek kademeli silindirik düz, helis ve konik dişli mekanizmalarının bilgisayar yardımı ile tasarımı yapılmıştır. Tasarımda gerekli bütün deneysel eğriler formül haline getirlimiş ve tablolarla birlikte bilgisayara girilmiştir. Tasarımda diş dibi gerilmeleri eğilme ve basmayı esas alan DIN normlarına göre hesaplanmıştır. Program GWBASIC dilinde olup 42,6 Kb. yer kaplamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study it is marked on the computer aided desing of one stage, spur, helical and conical gear mechanisms. All the empirical curves necessary in the desing are formulated and input into computer with the necessary tables. The stresses on the root of teeth is calculated according to the DIN norms which get bending and compression as a basic in the desing. Program language is in GWBASIC and covers 42,6 Kb.