Mobbing'in çalışanların performansı üzerine etkisi: İstanbul'da bankacılık sektörü üzerine bir uygulama
The effect of mobbing on the performance of employees: An application in the banking sector in İstanbul
  1. Tez No: 623402
  2. Yazar: MURAT KESEBİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BÜLENT GÜNCELER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 242
Özet
Bu araştırmanın amacı, algılanan performans ve stresini yordamada mobbingin etkisini incelemektir. Bunun için bankalarda çalışan kişiler ile araştırma gerçekleştirilmiştir. Bu araştırmada çalışanların algılanan performans ve stresini yordamada mobbingin rolü incelenmektedir. Araştırma modeli olarak betimsel ve ilişkisel tarama modeli tercih edilmiştir. Araştırmaya 243 kişi (81 Kadın ve 162 Erkek olmak üzere 243 birey) katılmıştır. Araştırmanın verileri Kişisel Bilgi Formu, Mobbing Ölçeği, Algılanan Performans Ölçeği ve Algılanan Stres Ölçeği ile toplanmıştır. Elde edilen verilerin analizinde çıkarımsal istatistikler çerçevesinde Yapısal Eşitlik Modellemesi, Korelasyon Analizi, Bağımsız Örneklemler T-Testi ve ANOVA kullanılmıştır. Gerçekleştirilen analizler sonucunda elde edilen bulgular şu şekilde özetlenebilir: Çalışanların maruz kaldıkları mobbing düzeyi medeni duruma, mesleği isteyerek seçme durumuna, çalışma süresine göre anlamlı bir farklılık gösterirken; cinsiyete, yaşa, eğitim durumuna, aile yanında yaşama durumuna ve şuanki bankada çalışma süresine göre bir farklılık göstermediği saptanmıştır. Çalışanların algıladıkları performans düzeyi cinsiyete, medeni duruma, eğitim durumuna, çalışma süresine, şuanki bankada çalışma süresine, aile yanında yaşama durumuna göre anlamlı bir farklılık gösterirken; yaşa ve mesleği isteyerek seçme durumuna göre bir farklılık göstermediği saptanmıştır. Çalışanların algıladıkları stres düzeyi eğitim durumuna göre anlamlı bir farklılık gösterirken; cinsiyete, yaşa, medeni duruma, mesleği isteyerek seçme durumuna, aile yanında yaşama durumuna, çalışma süresine, şuanki bankada çalışma süresine göre bir farklılık göstermediği saptanmıştır. Banka çalışanlarının mobbing düzeylerinin algılanan performans ve stresi etkileyip etkilemediğinin araştırıldığı araştırma bulguları neticesinde ise, mobbing düzeylerinin algılanan performans ve stresi etkilediği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this search is to examine the effect of mobbing over the perceived performans and stres. That's why the workers of banks are used. Descriptive and relational survey models were preferred as research. The study was conducted on 243 worker total (81 female and 162 male 243 in total). The data of the study were collected via Personal Information Form, Mobbing Scale, Perceived Performans Scale and Perceived Stres Scale. During the analysis process of acquired data SEM, Correlation Analysis, Independent-Samples T-Test and ANOVA were applied in terms of deductive statistics. The findings of the analysis can be summed up as following: It is found out that the mobbing of workers differs in a reasonable way depending on martial status, whether choosing the job on purpose, work duration while it does not differ depending on gender, age, educational status, actual work duration and whether living with family or not. It is found out that the perceived performans of workers differs in a reasonable way depending on gender, martial status, educational status, actual work duration, whether living with family or not, work duration while it does not differ depending on age and whether choosing the job on purpose. It is found out that the perceived stres of workers differs in a reasonable way depending on educational status while it does not differ depending on gender, age, actual work duration, martial status, whether choosing the job on purpose, work duration whether living with family or not. As a result of the study, which was conducted in order to determine whether the mobbing affect performans and stres of workers, it is found out that the mobbing affect performans and stres.