Antalya ili Merkez ilçede farklı sosyo-ekonomik düzeydeki kadınların yiyecek hazırlama, pişirme ve saklamaları üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 62343
  2. Yazar: NAZMİYE YOLALAN DEMİREL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA ÖMEROĞLU TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Besin Hijyeni ve Teknolojisi, Ev Ekonomisi, Food Hygiene and Technology, Home Economics
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Ekonomisi ve Beslenme Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
ÖZET Bu araştırma Antalya'da farklı sosyo-ekonomik düzeydeki kadınların yiyecek hazırlama, pişirme, saklama ve sarın alma durumları arasındaki farklılığı ortaya koymak amacıyla planlanmıştır. Araştırma kapsamına sosyo ekonomik düzeyi yüksek olan kadınlardan 1 16, sosyo ekonomik düzeyi orta olanlardan 110 ve sosyo ekonomik düzeyi düşük 84 kadın alınmıştır. Sosyo ekonomik düzeyin kadınların yiyecek hazırlama, pişirme ve saklamalarında etkili olabileceği düşünülerek değişkenler khi kare analizi ile test edilmiştir. Sosyo ekonomik düzeye göre yemeği yapan kişi incelendiğinde her üç sosyo ekonomik düzeyde de yemeğin hazırlanma ve pişirilmesinde çoğunlukla ev kadınının sorumluluk aldığı bulunmuştur. Evde kendileri yemek pişiren kadınların % 82.8'i üst, % 68.2'si orta, % 53.6'sı ise alt sosyo ekonomik düzeydeki kadınlardır. Okur yazar olmayan kadınların oram alt sosyo ekonomik düzeyde % 2.3, orta sosyo ekonomik düzeyde bu oran % 0.9 olarak bulunmuş, üst sosyo ekonomik düzeyde ise okur yazar olmayan kadma raslanmamıştır. Kadınların sosyo ekonomik düzeye göre yiyecek hazırlama ile ilgili bilgileri öğrendikleri kaynaklar arasmdaki ilişki anlamlı bulunmuştur (khx= 32.80 p < 0.05). Her üç grubda da büyük çoğunluğun % 51.9'u annesi ve ailedeki diğer büyüklerden yiyecek hazırlama ile ilgili bilgileri öğrendikleri ortaya çıkmıştır. Üst, orta ve alt sosyo ekonomik düzeyde okuldan yemek pişirmeyi öğrenenlerin sırasıyla % 25, % 14.7, % 27.7'si olduğu bulunmuştur. Araştırma kapsamına alman kadınların % 3.9'u Halk Eğitim Merkezi'nin açmış iiiolduğu yiyecek hazırlama ve saklama yöntemleri kursuna katılmışlardır. Bu kurslarda ev konserveciliği üzerinde fazla bilgi verilmediği saptanmıştır. Sosyo ekonomik düzeye göre ailelerin ıspanak yemeği gibi sebzeleri pişirme ve hazırlama işlemi sırasında suyunun dökülme durumu incelendiğinde ailelerin çoğunluğunun uygun şekilde pişirme yöntemi kullanmadığı bulun muştur. iv
Özet (Çeviri)
SUMMARY This research has been planned in order to find out the differences between the women who are in the different socio-economic levels in Antalya for preparing, cooking, keeping and buying food conditions. 116 of high socio-economic, 110 of medium socio-economic and 84 of low socio economic levels of wives were taken into this research area. Variations were tested by khi square thinking of house wives' socio economic levels for preparing, cooking and keeping food practices. It has been found that the house wives are usually responsible for the preparing and cooking food in each three group according to socio-economic levels. The wives who cook food at home are in 82.8 % of high, 68.2 % of medium, 53.6 of low socio-economic levels. The ratio of unlettered housewives is found at 2.3 % of low and 0.9 % of medium socio-economic level, it is not met any unlettered housewives in the high socio-economic level. According to socio-economic level of housewives learning knowledge about preparing food between the source relations has been found meaningful, (khi square = 32.80 P < 0.05). Most of the housewives in each three groups (51.9 %) learn the knowledge of preparing food from their mother and close environment. High, medium and low socio-economic level housewives ( 25 %, 14.7 %, 27.7 %) learn cooking food in their school. The housewives in the research (3.9 %) are attended course which is about the method of preparing and keeping food in Public Education Centre. It is determined that the knowledge of house canned food is not taught in these courses.When we examine the situation pour out of water which is used for cooking and preparing spinach food and also the other vegetable foods is found that most of the housewives do not use suitable cooking method according to their socio-economic level. VI