The role of human-centered designer in a multinational company through innovative product development for African bop communities
Afrikanın düşük gelirli toplulukları için yenilikçi ürün geliştirme sürecinde çokuluslu bir şirketteki insan-odaklı tasarımcının rolü
- Tez No: 623424
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZ A. G. Z. BÖREKÇİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 338
Özet
Karmaşık dünya problemlerin çözümünde tasarım alanının önemi gün geçtikçe artmaktadır. Tasarım, ürün odağının ötesine geçerek, endüstrinin olumlu değerler çevresinde şekillenmesine yardımcı olan bir alana dönüşmektedir. Bu dönüşümün paralelinde, tasarımcılar pek çok farklı yeni rol üstlenmektedir. Ancak henüz gelişmekte olan bu rollere dair bir bilgi boşluğu bulunmaktadır. Bu çalışmanın amacı tasarımcının (yazarın) çokuluslu bir beyaz eşya şirketinde, Afrika'nın düşük gelirli toplulukları için yenilikçi ürün geliştirme sürecinde aldığı rolleri araştırmak olup, çalışmanın hedefi ise, tasarımcının aldığı farklı rollerin organizasyona katkısını tarif eden bir model önermektir. Çalışma yöntemi, ürün geliştirme vakasında yer alan tasarımcının uygulamalı araştırması sırasında, oto- etnografi yöntemiyle tuttuğu günlüklerin, yapılandırılmış kuram çerçevesinde incelenmesine dayanmaktadır. Çalışma ile, tasarımcının çerçeve geliştiricisi, kullanıcı araştırmacısı, iş birliği arabulucusu, yaratıcı çalıştay tasarımcısı, ürün değerlendiricisi ve ilham verici olmak üzere altı rol üstlendiği görülmüştür. Ayrıca, insan odaklılık, bütüncül düşünce, değişim odaklılık, işbirlikçilik, zorluklar karşısındaki azim ve sistem düşüncesinin ön plana çıkan düşünce yapıları ve yetenekleri olduğu görülmüştür. Çalışmanın sonuçları ve model göstermektedir ki tasarımcı aldığı farklı roller aracılığıyla becerilerini organizasyona yaymakta, bu şekilde kurumsal öğrenme mümkün olmaktadır. Bu çalışmanın önemi, tasarımcının zor bir problem için yenilikçi ürün geliştirme süreci bağlamındaki güncel rollerine ışık tutmasından gelmektedir.
Özet (Çeviri)
The importance of the field of design is increasing in the face of complex problems humanity has been facing. Respectively, the orientation of design is shifting from products to strategies that facilitate corporate transformation. In parallel with this transformation, designers take new and diverse roles. However, there is a knowledge gap regarding these roles. This study aims to explore the roles the designer (author) takes in a multinational home appliances company through the innovative product development for the African Bottom/Base-of-the- Pyramid (BoP) communities. Its goal is to propose a model built on research data. The research methodology comprises the designer's auto-ethnographic inquiry of long-term practice-led research within the new product development case and its analysis with grounded theory. The results show that the designer plays six diverse and contemporary roles throughout the new product development process. These are frame creator, user-researcher, collaboration mediator, creative facilitator, evaluator, and inspirer. Besides, human-centeredness, holistic thinking, change-driven mentality, collaborative mentality, tenacity, and systems thinking emerge as prominent skills. The results and the outcoming model indicate that the designer spreads skills to the entire organization that makes organizational learning possible. The significance of this research comes from shedding light on the contemporary designer roles in the context of innovative product development for a complex problem.