Islahevinde kalmakta olan ergenlerin empatik beceri düzeylerinin ıslahevinde kalmayan yaşıtları ile karşılaştırmalı olarak incelenmesi
A Study on comparing the empathy scores of institutionalized and unins titutionalized adolescents
- Tez No: 62344
- Danışmanlar: DOÇ. DR. Z. FULYA TEMEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
ÖZET Islahevinde Kalmakta Olan Ergenlerin Empatik Beceri Düzeylerinin Islahevinde Kalmayan Yaşıtlarıyla Karşılaştırmalı Olarak İncelenmesi Bu araştırmanın amacı, Islahevinde Kalmakta Olan Ergenlerin Empati Dü zeylerinin Islahevinde Kalmayan Yaşıtlarıyla Karşılaştırmalı Olarak incelenmesidir. Araştırma, Ankara Çocuk Islahevinde kalmakta olan 99 ergen ve karşılaştırma grubu olarak alınan, ıslahevinde kalmakta olan ergenlerin (kurum dışında) örgün eğitim kurumlarına devam edenlerin gittikleri okullardan aynı yaşlarda ve eğitim durumlarından tesadüfi yöntemle seçilen 6 ergen ve Ostim Çıraklık Eğitim Mer- kezi'ne devam eden 92 ergen ile yapılmıştır. Araştırmaya toplam olarak 13-18 yaş larındaki 197 ergen katılmıştır. Araştırmada empati puanları ile ilgili verilerin toplanmasında Dökmen (1988) tarafından geliştirilen ve geçerlilik-güvenilirlik çalışmaları yapılan Empati Beceri Öî- çeği-A Formu (E.B.Ö-A), aile özellikleri ile ilgili bilgilerin elde edilmesinde ise araş tırmacı tarafından düzenlenen Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Ayrıca ıslahevinde bulunan ergenlerin hükümlülükleri ile ilgili bilgiler kurum sosyal hizmet uzmanının hazırlamış olduğu özel dosyalardan derlenmiştir. Araştırma bulgularında, karşılaştırma grubunda bulunan ergenlerin E.B.Ö- A'dan aldıkları puanların, istatiksel olarak yüksek bir anlamlılık göstererek, ıs lahevinde kalmakta olan ergenlerin almış oldukları puanlardan yüksek olduğu gö rülmüştür (p0.05). Islahevinde bulunan ergenlerin hüküm giydikleri suç türü ve kurumda bulunma sürelerinin empati puanlan üzerinde istatiksel olarak anlamlı etki yap madığı bulunmuştur (p>0.05).
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A STUDY ON COMPARING THE EMPATHY SCORES OF INSTITUnONALIZED AND UNANSTTTUTIONALIZED ADOLE SCENTS The aim of this study is to investigate the empathy levels between the ins titutionalized and unanstitutionalized adolescents. A total of 197 adolescents ran ging age from 13 to 18 (99 adolescent are institutionalized in Ankara Children Re formation Institue; 92 adolescents are training in Ostim Apprenticeship Training Center and 6 adolescents are studying in public day schools.) served as subject. In order to obtain empathy scores the Index of Empathy Skills-Form A (IES-A) (Dök men 1988) was administrated to subjects. Personel Information Form was used for obtaining information on family characteristics. In addition, special files collected by psychologists who are working for these institutions, was used for obtaining the information about delinguents. The findings of the present study indicate that uninstitutionalized adolescents' IES-A scores more highly (p>0.05) than that of scores of institutionalized ado lescents. In respect to the relationships between age and empathy scores, unins titutionalized adolescents ranging age from 15 to 16 have significantly high scores than the others. There are no statistically signifigance differences between the em pathy scores of institutionalized and uninstitutionalized adolescents in respect to the training periods, living units and the number of siblings (p>0.05). On the other hand, the delinquency form and intitutionalizing period are not significantly ef fective factors on the empathy scores of institutionalized a dolescents (p>0.05). Finally, the findings were discussed in the light of previous findings in this field. u