Keçiören Islahevinde bulunan çocukların eğitimlerinde yaşanan sorunlar ve çözüm önerileri
  1. Tez No: 141205
  2. Yazar: PINAR SERENÇELİK ARSLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YASEMİN KEPENEKÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
VII ÖZET Bu araştırmada Ankara Keçiören Islahevinde bulunan çocuklara verilen eğitim incelenmiştir. Araştırmanın amacı; örgün eğitim çağında bulunup da suça yönelen çocuklara ıslahevlerinde verilen genel ve mesleki eğitim ile eğitsel etkinliklerde yaşanan sorunlara ve bu sorunların çözümüne ilişkin ıslahevindeki çocukların görüşlerini ortaya koymaktır. Araştırmaya katılanlar, Keçiören ıslahevinde bulunan hükümlü çocukların tamamıdır (76). Araştırmanın amacını gerçekleştirmek için gereksinim duyulan verilerin toplanmasına yönelik olarak çocuklara uygulamak üzere anket geliştirilmiştir. Anket dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde kişisel bilgiler yer almaktadır. İkinci bölümde ıslah evinde verilen genel eğitim ile ilgili görüşlere ilişkin sorular, üçüncü bölümde ise ıslah evinde verilen mesleki eğitim ile ilgili görüşleri ortaya koyacak sorular ve dördüncü bölümde de ıslah evinde verilen eğitsel etkinlikler ile ilgili sorular bulunmaktadır. Verilerin çözümlenmesinde frekans ve yüzde kullanılmıştır. Araştırmanın en önemli bulguları; ıslahevinde bulunan çocukların büyük bir bölümünün şehirde yaşadığı ve ailelerinin alt sosyo-ekonomik düzeyde olduğu, çocukların, anne ve babalarının büyük bir çoğunluğunun ilkokul mezunu olduğu, ıslahevinde bulunan çocukların büyük bir kesiminin arkadaş etkisi ile suç işlediği, buradaki çocukların genel olarak eğitim düzeylerinin düşük olduğudur. Çocukların kurumun olanakları doğrultusunda okul ve işyerlerine gidip genel ve mesleki eğitimlerine devam ettiği aynı zamanda birçok eğitsel etkinliğe katılabildiği anlaşılmaktadır. Islahevinde verilen eğitimde yaşanan sorunların büyük bir kısmının maddi imkansızlıklardan ve öğrencilerin eğitim seviyelerinin düşüklüğünden kaynaklandığı, çocukların bu kurumda bulundukları süre içerisinde eğitimlerine devam ettikleri fakat bu kurumda kalma sürelerinin belli olmaması ve 18 yaşından sonra başka bir ceza evine gitmeleri durumunda aldıkları eğitimin yarım kaldığı, kurumda yeterli bir mesleki yönlendirmenin yapılmadığı, kurumda yararlanılan eğitsel etkinliklerin çok çeşitli olmasına karşın çocukların hepsinin bu etkinliklere katılamadığı ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
VIII SUMMARY In this research education given to the children in Ankara Keçiören Reformatory is examined. The purpose of this research is to unveil views of the children, who are on the ages of formal education, on problems of general and vocational education, and educational activities, and on solutions of those problems in reformatories. Participants of the research are all of the delinquent juveniles (76) in the reformatory. Research is conducted to collect due data in order to realize the purpose. The questionnaire consists of four parts. In the first part, there are personal questions. In remaining parts, there are questions about views upon in turn general education, vocational education, and educational activities given in the reformatory. Frequency and percentage are applied to analyze the data. The most significant findings of the research are: most of the juveniles in the reformatory live in the city and their parents belong to sub socio-economic level; most of the juveniles' parents are primary school graduates; most of the juveniles committed criminal offence due to their friends; lastly, educational level of the juveniles are generally low. It is understood that the juveniles maintain their general and vocational education by going to school and training and at the same time they are able to participate many educational activities as much as facilities of the reformatory potent. It appears that large part of the problems is derived from scarce resources of the reformatory and low educational level of the children. It is unfolded that the juveniles maintain their education until moving the reformatory away. However, their education sometimes is uncompleted due to the unclearness of period that those juveniles staying in the workhouse and possible move into another prison after 18 years old. It is seen that vocational orientation given in the reformatory is not satisfactory, and, lastly, that although educational activities in the reformatory are miscellaneous all of the juveniles cannot participate in them.