Çocukluk çağı kronik böbrek hastalarının serumlarında YKL-40/kitinaz 3 benzeri protein 1 ile tiyol-disülfit homeostazının araştırılması
Investigation of YKL-40/kitinase 3 similar protein 1 and thyol-disulphite homeostasis in the serums of childhood chronic kidney patients
- Tez No: 623489
- Danışmanlar: PROF. DR. SEYİTHAN TAYSI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Kronik böbrek hastalığı (KBH), son dönem böbrek yetmezliğine (SDBY) de ilerleyebilen, geri dönüşümsüz böbrek hasarı ile ilgili bir durumu ifade eder. Bu çalışmada, insan kitinaz-3 benzeri Protein 1 (YKL-40), oksidan/antioksidan statüsü ve tiyol-disülfit homeostazi parametrelerini çocukluk çağı kronik böbrek hastalarının serumlarında ölçmek ve hastalığın şiddeti arasında bir ilişki olup olmadığını araştırmayı amaçladık. 25 periton diyaliz (PD) hastası, 10 hemodiyaliz (HD) hastası ve 25 kompanse kronik böbrek hastası (KBH) ile 20 sağlıklı birey kontrol grubu olarak çalışmaya dahil edildi.
Özet (Çeviri)
Chronic kidney disease (CKD) refers to a condition related to irreversible kidney injury, which may also progress to end-stage kidney failure (ESRD). In this study, we aimed to measure the parameters of human chitinase-3-like Protein 1 (YKL-40), oxidant/antioxidant status and thiol-disulfide homeostasis in the serum of childhood chronic kidney patients and to investigate whether there is a relationship between the severity of the disease. 25 peritoneal dialysis (PD) patients, 10 hemodialysis (HD) patients and 25 compensated chronic kidney patients (CKD) and 20 healthy individuals were included in the study as control group.