Ankara ili Yenimahalle ilçesinde bulunan müstakil kooperatif konutlarının koruma ve kullanım önerileri
The protection and utilization suggestions of self-contained cooperative housings in Ankara, Yenimahalle
  1. Tez No: 623506
  2. Yazar: REHA CAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM SAĞIROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Restorasyon Koruma ve Yenileme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Cumhuriyetin ilanının akabinde; Başkent olarak ilan edilen Ankara'da karşılaşılan en önemli sorunlardan birini konut sorunu oluşturmuştur. Başkent ilanı ile birlikte nüfus artışındaki hız ve Cumhuriyet rejimi ideolojisiyle birlikte gelişen çağdaş bir kent oluşturma amacıyla Ankara; imar sorununa çözümler ve yaklaşımlar açısından Türkiye'deki imar anlayışını tanımlayıcı bir rol oynamıştır. Ülke çapında geliştirilen konut politikaları için şekillendirici bir rol oynayan Ankara kenti, Mülk- konut anlayışı ile yapılan Arsa – Altyapı programlarının ilk örneğini de Yenimahalle ilçesinde barındırmaktadır. 1948 yılı ve sonrasında yapılan bu konutlardan, günümüze çok az sayıda örnek kalmış olup; çok hızlı bir şekilde yerlerini apartmanlara bırakmaktadır. Bu tez kapsamında, 1948 yılı ve sonrasında, Ankara ili Yenimahalle ilçesinde Arsa- Altyapı programı kapsamında devlet eliyle yapımı desteklenen konut yapılarının araştırılması, tespit ve belgelenmesi; bu yapıların korunmasına yönelik problemlerin tespiti amaçlanmıştır. Tez kapsamında, Yenimahalle ilçesinde, günümüze ulaşan özgün konutların yer ve mevcut durum tespiti yapılmış; yapılardaki değişme ve bozulmalar tespit edilmiştir. Tespit edilen bu problemler, Çınar ve Miralay Nazım Bey sokakta bulunan yapıların 2012-2018 yılları arasındaki nitel ve nicel değişimleri üzerinden detaylandırılarak; fiziksel ve işlevsel bağlamda korunmalarına yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Dwelling problem has been one of the most important problems in Ankara which was announced as capital after proclamation of the republic. Due to the increasing rate of population after the announcement of capital and desire for creating a developing modern city; Ankara has played a descriptive role on Turkish zoning perceptive in terms of aproaches and solutions to the dwelling problem. The city of Ankara that plays a determinative role for developing housing policies countrywide, contains very first examples of land-infrastructure programmes which were composed of property-dewelling understandings in Yenimahalle district. Very little number of the examples of these housings that were built in 1948 and after are left nowadays, giving way to appartments rapidly. This thesis aims the research, detection and documentation of the housing that were supported by the government within the context of land-infrastructure programme in 1948 and after, in Ankara Yenimahalle and also the detection of problems with protection of these housings. Within the thesis place and current situation detection of the extant unique housings in Yenimahalle is done. The changes and deformations on the housings were also detected. The problems detected are detailed upon qualitative and quantitative changes of housings on the Çınar and Miralay Nazım Bey street between 2012 and 2018. Suggestions of physical and functional protective solutions to these problems are presented.