Hastane dışı kardiyak arrest ile acil servise başvuran hastalarda mortalite ve morbiditenin kan gazı parametreleriyle belirlenmesi
Determination of mortality and morbidity with blood gas parameters in patients who apply to emergency service with non-hospital cardiac arrest
- Tez No: 623537
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UMUT PAYZA, UZMAN ADNAN YAMANOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, İlk ve Acil Yardım, Anesthesiology and Reanimation, Emergency and First Aid
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Giriş ve amaç: Kardiyopulmoner arrest (KPA), herhangi bir nedenle kişinin solunum ve/veya dolaşımının ani ve beklenmedik bir şekilde durması; kardiyopulmoner resüsitasyon (KPR) ise bu hastaların spontan kardiyak ve/veya solunum fonksiyonlarının tekrar kazandırılması çabasıdır. Çalışmamızda, hastane dışı KPA ile acil servise başvuran hastalarda nörolojik iyileşme veya morbiditenin kan gazı parametreleriyle belirlenmesinin mümkün olup olmayacağını araştırmak, elde edilen veriler ışında literatüre ve hastalara fayda sağlamak amaçlandı. Materal ve metot: Çalışmamız gözlemsel amaçlı, tek merkezli ve retrospektif olarak yapıldı. Çalışamaya etik kurul izni alındıktan sonra başlandı. Çalışmamıza 1 Ocak-2018 ile 1 Ocak 2019 tarihleri arasında hastanemiz acil servisine 112 acil sağlık hizmetleri ya da yakınları tarafından getirilen KPA vakalarından dahil edilme kriterlerini karşılayan 912 hasta dâhil edildi. Çalışmaya alınan tüm hastaların demografik özellikleri, başvuru şikayetleri geliş anında alınan kan gazı sonuçları ve YBÜ'nde yatış durumları çalışma formuna kaydedildi. Veriler dijital ortama aktarıldıktan sonra istatistiksel analiz yapıldı.
Özet (Çeviri)
Introduction and aim: Cardiopulmonary arrest (CPA), sudden and unexpected stop of the person's breathing and / or circulation for any reason; cardiopulmonary resuscitation (CPR) is an attempt to restore spontaneous cardiac and / or respiratory functions of these patients. In our study, it was aimed to investigate whether it is possible to determine neurological recovery or morbidity with blood gas parameters in patients admitted to the emergency department with non-hospital KPA, and to benefit the literature and patients in the light of the data obtained. Materal and method: Our study was performed for observational purposes, single-center and retrospectively. The study started after obtaining the ethics committee permission. Between January 1, 2018 and January 1, 2019, 912 patients who met the criteria for inclusion from 112 emergency health services or CPA cases brought by their relatives were included in our study. The demographic features of all patients included in the study, blood gas results obtained at the time of application complaints and hospitalization status in the ICU were recorded on the study form. After the data were transferred to digital media, statistical analysis was done.