Tüberküloz plörezide plevral sıvı gama-interferon düzeyinin tanı değeri
Diagnostic value of gama interferon level of pleural effusions in tubercuolus pleurisy
  1. Tez No: 623541
  2. Yazar: MELTEM AĞCA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TURAN KARAGÖZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Süreyyapaşa Göğüs Kalp Damar Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Çalışmamızın amacı plevral efüzyon etyolojisinde gama interferonun (g IF) tanısal değerini araştırmak ve rutin rolü vurgulamaktı.Ocak2003-Augost 2004 arasında 85 plevral efüzyon vakası dahil edildi.Olgular üç gruba ayrıldı.Grup 1 (n = 37) tüberküloz (tb) plörezi, grup 2 (n = 24) malign efüzyon ve grup3 (n = 24) diğer plörezi olguları idi. Yaş ve cinsiyet özellileri kaydedildi. Tüm olgulardan plevral sıvı örneği alındı, plevral sıvı santrifüjlendi ve -20 C derecede saklandı.İnsan g IF ELISA kiti ile ölçümler yapıldı(12.5 pg / ml-400pg).Sonuçlar Mann-Whitney U testi ile karşılaştırıldı. Olguların % 75.2(n=64) erkek,%24.8(n=21)kadın olup ortalama yaş değeri 55.4 (19-81) idi.Efüzyon 6 olguda transuda, 79 olguda eksüda idi.
Özet (Çeviri)
The aim our study was to investigate diagnostic value of gama interferon (g IF) in etiology of pleural effusions and emphasize the routine use.Between January2003-Augost 2004 85 cases with pleural effusion were included.Case were separated into three groups.Group 1(n=37) was named as tuberculous (tb)pleurisy,group 2(n=24) as malignant effusions and group3(n=24)other pleurisy cases.Age and sex cases were recorded.Pleural fluid was obtained from all cases,centrigugated and preserved at -20 C.g IF level in pleural fluid was measured by Human g IF ELISA kit.(12.5 pg/ml-400pg/ml)The results were compared by Mann-Whitney U test.