Endometrioid tip adenokanserli olgularda laparoskopik yaklaşım ile laparatominin karşılaştırılması
Comparison of laparoscopic approach and laparotomy in patients with endometrioid TYPE adenocarsinoma
- Tez No: 623553
- Danışmanlar: UZMAN GAMZE YETİM ERDEM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıp Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmada endometrioid tip adenokanserli olgularda laparoskopik yaklaşım ile laparatominin karşılaştırılması amaçlanmıştır. 2016 Mart –2019 Kasım tarihleri arasında İstanbul Medeniyet Üniversitesi Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum kliniğinde endometrium adenokanserli olgularda laparoskopik yaklaşım ve laparotomi ile operasyonu yapılan 206 hastanın retrospektif olarak arşivden dosya taramasıyla bilgilerine ulaşıldı. Hastaların demoğrafik özellikleri, komorbid hastalıkları, preoperatif ve postoperatif kan CA-125 düzeyleri, hastalığın evreleri, tümör çapları, histolojik gradeleri, myometrial invazyon miktarları, toplanan lenf nodu sayıları, postoperatif yatış süreleri, postoperatif kemoterapi, radyoterapi, brakiterapi alıp almadıkları değerlendirilerek laparoskopik yaklaşımla ve laparotomik yaklaşımın karşılaştırılması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to compare laparoscopic approach and laparotomy in patients with endometrioid type adenocarcinoma. Between March 2016 and November 2016, the information of 206 patients who had undergone laparoscopic approach and laparotomy operation in patients with endometrial adenocarcinoma at the Istanbul Medeniyet University Göztepe Training and Research Hospital, were accessed from the archive retrospectively. Patients' demographic features, comorbid diseases, preoperative and postoperative blood CA-125 levels, stages of the disease, tumor diameters, histological grades, myometrial invasion quantities, lymph node numbers collected, postoperative hospitalization periods, postoperative chemotherapy, radiotherapy, and laparoscopic approach were evaluated.