Ters yüz sınıf yönteminin 10. sınıf öğrencilerinin kimya dersi 'Asitler, Bazlar ve Tuzlar' ünitesindeki akademik başarılarına etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of flipped classroom method on academic achievement of 10th grade students in 'Acids, Bases and Salts' unit in chemistry
- Tez No: 623592
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZAFER KARAGÖLGE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimya Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Amaç: Araştırma, ters yüz sınıf yönteminin 10. sınıf öğrencilerinin kimya dersi ''Asitler, Bazlar ve Tuzlar'' ünitesindeki akademik başarılarına etkisini ve öğrencilerin ters yüz sınıf yöntemi hakkındaki görüşlerini almayı amaçlamaktadır. Yöntem: Araştırmada nicel ve nitel araştırmaların bir arada kullanıldığı karma yöntem tercih edilmiştir. Çalışma grubunun akademik başarılarını ölçmek adına nicel araştırma yöntemi olan ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel desen tercih edilmiştir. Araştırmanın nitel boyutunda ise çalışma grubunun yöntem hakkındaki görüşlerini belirlemek için yazılı görüş formu kullanılmıştır. Bulgular: Uygulama sonrası toplanan veriler incelendiğinde bağımsız örneklem t testi sonuçlarına göre kontrol grubunun son test puanı ortalaması (¯X=43.0769, SS= 16.27094), deney grubunun son test puanı ortalaması (¯X=58.4286, SS= 15.46069) arasında anlamlı bir farklılık tespit edilmiştir [t(27)=-2.514, p=0.019
Özet (Çeviri)
Purpose: The research aims to get the effect of the inverse class method on the academic achievements of 10th grade students in the chemistry course“Acids, Bases and Salts”unit and to get their opinions about the inverse class method. Method: The mixed method, in which quantitative and qualitative researches are used together, was preferred. In order to measure the academic success of the study group, quasi-experimental design with pre-test-post-test control group, which is a quantitative research method, was preferred. In the qualitative dimension of the research, a written opinion form was used to determine the opinions of the study group about the method. Findings: When the data collected after the application was examined, it was found that there was a significant difference between the mean post-test score (¯X = 43.0769, SD = 16.27094) of the control group and the mean post-test score (¯X = 58.4286, SD = 15.46069) of the control group according to the independent sample t test results [ t(27) = -2.514, p = 0.019