Mustafa Ayaz'ın hayatı ve sanatı
The life and art of Mustafa Ayaz
  1. Tez No: 623598
  2. Yazar: NEZİHE ASLI ÖZBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İNCİ KUYULU ERSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Fine Arts, Art History
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sanat Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 273
Özet
Bu çalışma ile Mustafa Ayaz'ın hayatı, kişiliği, sanat anlayışı, sanatçı tarafından kurulan Mustafa Ayaz Müzesi ve geçmişten günümüze eserleri bir bütün halinde incelenerek, sanatçının Türk resim sanatındaki yerine ve önemine dikkat çekmek amaçlanmıştır. Sanatçının hayatı ve kişiliği yanı sıra, sanat anlayışı ve sanatsal dönemleri, resminin kaynağı, resimlerindeki renk ve teknik ile diğer sanat dallarındaki etkinliği konuları ele alınmıştır. Ayaz'ın resimlerindeki vazgeçilmez öğe olan kadın figürleri ve diğer öğeler irdelenerek, yıllar içindeki değişimlere dikkat çekilmiştir. Sanatçının eserleri incelenmiş, kendine özgü sanat anlayışı değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study, by examining the life of Mustafa Ayaz, his personality, his sense of art, Mustafa Ayaz Museum, which was established by the artist, and his artworks from past to present as a whole, aims at drawing attention to the place and importance of the artist in Turkish painting art. In addition to the life and personality of the artist, the issues such as his sense of art and his artistic periods, the source of his painting, the colour and technique in his paintings and his effectiveness in other branches of art have been dealt. By scrutinizing woman figures, which are indispensable elements in Ayaz's paintings, and other elements; changes over the years have been drawn attention. The artworks of artist have been examined, his unique sense of art has been evaluated.