İnterval antrenmanın elit atletlerde biyokimyasal ve hematolojik parametreler üzerine etkisi
The effect of interval training on biochemical and hematological parameters in elite athletes
  1. Tez No: 567462
  2. Yazar: GÖNÜL REZZAN TİZAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL GÜNDOĞDU, PROF. DR. VEYSİ AKPOLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Amaç: Bu çalışmada; elit erkek atletlerde 6 haftalık interval antrenmanın fiziksel ve fizyolojik değişimlerin belirlenmesi, performanslarında meydana gelen farklılıkların ne tür etmenlere bağlı olduğunu, atletlerin kendi içlerinde biyokimyasal ve hematolojik parametrelerin etkilenip etkilenmediğini veya hangi ölçüde etkilendiğinin incelenmesi amaçlanmıştır. Materyal ve Metot: Bu çalışma, Elit erkek atletlerde, 6 haftalık interval antrenman programının atletler üzerindeki hematolojik ve fizolojik cevapların belirlenmesinin amaçlandığı bu çalışmaya, Diyarbakır ili genelinde, Türkiye Atletizm Federasyonuna bağlı kulüplerde aktif spor yapan, yaşları 22±2 olan, en az 7-8 yıllık spor geçmişleri olan 25 milli erkek atlet arasında en üst kategoride yarışan 15 atlet gönüllülük esasına ve aşağıda belirtilen kriterlere göre alınacaktır(n=15). Atletlerin biyokimyasal ve hematolojik parametreleri ön test son test modeline göre laboratuar ortamında ölçüldü. Yapılan normallik sınaması sonuunda Parametrik testlerde paried samples t tesi kullanılırken, nonparametrik testlerde ise Wilcoxon testleri kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Purpose: In this study; it was aimed to examine the physical and physiological changes of the 6-week interval training in elite male athletes, what kind of factors are related to the differences in their performance and whether the biochemical and hematologic parameters are affected or to what extent the athletes are affected. Material and Method: For this study in determination of hematologic and physiological responses with 6 weeks training program; there are 22±2 aged among 25 national team athletes with at least 7-8 years sports background and actively do sports in Turkey Athleticism Federation clubs, in the basis of voluntariness 15 athletes will be included in this study in the following criterion (n=15). Biochemical and hematologic parameters of athletes measured in accordance with pretest and posttest models in the laboratory environment. In the result of conducted normality testing in parametric tests while paired samples t test were used, in the nonparametric tests the Wilcoxon tests were used.