Fakoemülsifikasyon cerrahisi öncesi koenzimq10 +vitamin e kombinasyonu kullanımının kornea endoteli ve santral kornea kalınlığı üzerine etkisi
- Tez No: 623695
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. MEHMET MURAT UZEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
AMAÇ: Fakoemülsifiasyon cerrahisi öncesi KoenzimQ10 + vitamin E kombinasyonu kullanımının santral kornea kalınlığı (SKK), kornea endotel hücre dansitesi (EHD) ve endotel morfolojisi üzerine etkilerinin araştırılması. GEREÇ ve YÖNTEM: Balıkesir Üniversitesi Tıp Fakültesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Polikliniğinde Eylül 2016-Kasım 2019 tarihleri arasında katarakt tanısı almış ve ameliyat edilmiş, öncesinde koenzimQ10 + vitamin E kombinasyonu kullanım öyküsü olan 27 hastanın dosya bilgileri ile kontrol grubu olarak yaş ve cinsiyet açısından uyumlu katarakt tanısı almış ve ameliyat edilmiş 27 hastanın dosya bilgileri kaydedildi. Tüm hastaların en iyi düzeltilmiş görme keskinliği (EİDGK) ölçümü, speküler mikroskopi sonuçları, santral kornea kalınlığı (SKK), biomikroskopik ve oftalmolojik muayene bulguları preoperatif ve postoperatif 1. ay sonuçları ile karşılaştırıldı. BULGULAR:Çalışmaya dahil edilen hasta verilerinden elde edilen bilgilerde Grup 1'de yer alan 27 hastanın yaş ortalaması 68,19±8.203(50-80) olup, 13'ü (%48,1) erkek, 14'si (%51,9) kadındı. Grup 2'de ise 27 hastanın yaş ortalaması 65.14±8.1 (52-80) yıl olup 17'si (%62,9) erkek, 10'u (%33,3) kadındı. Preop değerleri ile post op 1. aydaki EHD değerleri karşılaştırıldığında, grup1'de EHD kaybı ortalama %11,625±6.925 iken grup2'de EHD kaybı ortalama %16,065±11.398 idi.
Özet (Çeviri)
Purpose: Investigating the impacts of CoenzimQ10 + vitamin E combination usage before phacoemulsification (surgery) on central cornea thickness (SKK), cornea endothelial cell density (EHD) and endothelial morphology. Materials and Methods: The research was conducted with two patient groups which were diagnosed and got surgery between September 2016 and November 2019 in the Eye Diseases Department Clinic of Balıkesir University Medical Faculty's Health Practice and Research Hospital. 27 patients in the first group had medical history of Coenzimq10+ vitaminE combination before the cataract diagnosis and surgery. 27 patients in the second group, as the control group, who were diagnosed as cataract complying with their age and gender and got surgery but neither had any additional illness nor used any medical eye lotion usage history before. The file information of the patients in both groups were included in the research. Best corrected visual acuity (EİDGK) measurement, specular microscopy results (preop, 1.month), biomicroscopical and ophthalmologic examination results of all patients were recorded. Patients using CoenzimQ10+ vitamin E combination were gathered in group 1 (n=27) while the other patients consisted group 2 (n=27) as the control group. Cornea Endothelial Cell Density (EHD) taken by non-contact specular microscopy, coefficient of variation as endothelial cell morphology indicator (VK), hexagonality values and central cornea thickness (SKK) which were measured by fore-segment optical coherence tomography (OKT) were completely existing both in their before the surgery values files and 1st month after the surgery values files. Result:According to the patients' data; the age average of 27 patients in Group 1 was 68,19±8.203(50-80) and 13 of them were (%48.1) male while 14 of them (%51.9) were female. On the other hand, the age average of 27 patients in Grup 2 was 65.14±8.1 (52-80) and 17 of them (%62.9) were male while 10 of them (%33.3) were female. The average loss of endothelial cell density (EHD) in Group 1 was %11,625±6.925 while it was %16,065±11.398 in group 2. Falls in post op.