Primer merkezi sinir sistemi lenfomalarında ı̇mmünhistokimyasal olarak PKCD ekspresyonunun araştırılması
Immunohistochemical analysis of PKCD expression in primary central nervous system lymphomas
- Tez No: 623699
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLÇİN YEGEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Hematoloji, Onkoloji, Hematology, Oncology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
Amaç: Primer merkezi sinir sistemi lenfoması (PMSSL), santral sinir sisteminde sınırlı, oldukça agresif ekstranodal non-Hodgkin lenfoma alt tipidir. Tamama yakınını diffüz büyük B hücreli lenfoma (DBBHL) oluşturmakta olup, klinik seyri nodal DBBHL'ye göre çok daha kötüdür. Hücre kökeni bilinmekle birlikte, neden merkezi sinir sisteminde sınırlı kaldıkları ve maligniteye transformasyonun nerede ve ne zaman geliştiği henüz aydınlatılamamıştır. Protein kinaz C delta (PKCD), proapopitotik bir molekül olup B hücrelerinin germinal merkezlerde negatif seçiliminde önemli bir role sahiptir. Literatürde primer merkezi sinir sistemi lenfomalarına has olarak bu proteini kodlayan gende mutasyonlar tanımlanmıştır. Çalışmamızın amacı immünhistokimyasal olarak PKCD ekspresyonunu PMSSL ve nodal DBBHL'de kıyaslamak ve PKCD'nın PMSSL yorumuna katkısı olup olmadığını incelemektir. Gereç ve yöntem: İstanbul Üniversitesi, İstanbul Tıp Fakültesi, Patoloji Anabilim Dalı'nda 2011-2019 yılları arasında PMSSL tanısı almış 35 hasta ve 2011-2019 yılları arasında nodal DBBHL tanısı almış 34 hasta çalışmaya alındı. Klinikopatolojik bilgiler arşiv kayıtları ve hastaların tıbbi kayıtlarından elde edildi. Bu hastalara ait formol fikse parafine gömülü doku örneklerine ait kesiterde PKCD antikoru ile immünhistokimyasal inceleme gerçekleştirildi. Ekspresyonlar boyanma yaygınlığı ve şiddetine göre skorlandı ve H-skoru hesaplandı. Bulgular: PKCD antikoru ile PMSSL olgularının tümünde ve nodal DBBHL olgularının 32 tanesinde boyanma saptanmıştır. Boyanma yaygınlığı yönünden iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı fark görülmemiştir. Boyanma şiddeti ve H skoru karşılaştırmalarında, 3+ boyanma şiddetinin ve 170 ve üzeri H-skorunun PMSSL olgularında istatistiksel olarak anlamlı ölçüde daha fazla görüldüğü saptanmıştır. Sonuç: Yaygın ve şiddetli PKCD ekspresyonu PMSSL'nın sistemik lenfomanın sekonder tutulumundan ayırmada katkı sağlayabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: Primary central nervous system lymphoma (PCNSL) is a highly aggressive non-Hodgkin lymphoma confined to the central nervous system. Almost all is diffuse large B cell lymphoma (DLBCL) and it follows a much more aggresive course than its nodal counterpart. Although data about cellular origin is available in literature, why it is confined to the central nervous system and, where and when the malignant transformation occurs is a matter of debate. Protein kinase C delta (PKCD) is a protein with proapopitotic properties and has a major role in negative selection of B cells in germinal centers. Mutations identified in its gene are unique for PCNSL and not encountered in its nodal counterpart. Our aim is to compare immunohistochemical expression of PKCD both in PCNSL and nodal DLBCL and evaluate its diagnostic value for PCNSL. Material and method: 35 cases diagnosed with PCNSL between 2011 and 2019, and 34 cases diagnosed with nodal DLBCL between 2011 and 2019, at Department of Pathology, Istanbul University, Istanbul Faculty of Medicine were included in the study. Clinicopathological data was obtained from clinical and archive records. Immunohistochemical staining for PKCD antibody was performed on sections of formaline fixed, parafin embedded tissue samples. Extensity and intensity of immunoreaction were scored and H-score was calculated. Results: PKCD immunoreactivity was observed in 35 PCNSL and 32 nodal DLBCL cases. The extensity of immunoreaction was not statistically significant. However intensity score 3 and H score more than 170 was found to be more frequent in PCNSL than nodal diffuse large B cell lymphomas and the difference was statistically significant. Conclusion: Diffuse and intense staining with PKCD antibody can be used as a marker for PCNSL.