Kahramanmaraş şartlarında bazı arpa çeşitlerinin verim, verim unsurları ve kalite özellikleri üzerine bir araştırma
A research on the yield, yield components and quality properties of some barley varieties in the Kahramanmaraş conditions
- Tez No: 623717
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CENGİZ YÜRÜRDURMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu araştırma Kahramanmaraş koşullarında, 2017-2018 yılında tesadüf blokları deneme planına göre, 4 tekerrürlü olarak yürütülmüştür. Araştırmada, 12 adet arpa (Eralam x Yabani (B), Eralam x Yabani (Ç), Promesa x Yabani (B), Promesa x Yabani (Ç), Kaya x Yabani (B), Kaya x Yabani (Ç), Athena x Yabani (B), Athena x Yabani (Ç), Çakır x Yabani (B), Çakır x Yabani (Ç), Kompakt, Efes98) genotip ve çeşidi kullanılmıştır. Araştırmada verim ve verim ile ilgili özellikler bakımından değerlendirilmek üzere bitki boyu, başak uzunluğu, başaktaki tane sayısı, başaktaki tane ağırlığı, hektolitre ağırlığı, bin dane ağırlığı ve tane verimi gibi özellikler incelenmiştir. İncelenen özellikler yönünden bitki boyu, başak uzunluğu, başaktaki tane sayısı, başaktaki tane ağırlığı, hektolitre ağırlığı ve bin dane ağırlığı istatistiksel olarak %5 oranında önemli, tane verimi ise %1 oranında önemli olduğu görülmektedir. Tane veriminde en yüksek değerler Promesa x Yabani ve Efes98 çeşitlerinde sırasıyla 758.75kg/da ile 719.5kg/da olurken, en düşük değer ise Athena x Yabani(B) genotipinde 645.25 kg/da olmuştur.
Özet (Çeviri)
This research was carried out randomized complete block design with three replications 2017-2018 years in Kahramanmaras conditions. In the research, 12 barley arpa (Eralam x Yabani (B), Eralam x Yabani (Ç), Promesa x Yabani (B), Promesa x Yabani (Ç), Kaya x Yabani (B), Kaya x Yabani (Ç), Athena x Yabani (B), Athena x Yabani (Ç), Çakır x Yabani (B), Çakır x Yabani (Ç), Kompakt, Efes98) genotypes and varieties were used. In the study, properties such as plant height, spike length, grain number in spike, grain weight in spike, weight of hectolitre, thousand grain weight and grain yield were examined in order to be evaluated in terms of yield and yield related features. In terms of the characteristics examined, plant height, spike length, grain number in spike, grain weight in spike, test weight and thousand grain weight are statistically significant at 5%, and grain yield is significant at 1%. The highest values in grain yield were 758.75kg / da and 719.5kg / da in Promesa x Wild and Efes98 varieties, while the lowest value was 645.25 kg / da in Athena x Wild (B) genotype.