Bakteriyal kontaminasyon altındaki yaralarda topikal mafenid asetat uygulamasının deri grefti sağkalımı üzerine etkileri
The effects of topical mafenide acetate application on skin graft survival in bacterially contaminated wounds
  1. Tez No: 623758
  2. Yazar: M.BAVER ACABAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALPER SARI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Deri greftleri enfekte olduğunda, greft sağ kalım oranı düşmektedir. Mafenid asetatın özellikle Pseudomonas aeruginosa ve beta hemolitik Streptokoklar üzerine etkili olduğu bilinmektedir. Mafenid asetatın eskar penatrasyonu iyi olmakla birlikte, topikal uygulama alanında yaklaşık 7 saatlik aktivite göstermesi nedeniyle gün içerisinde tekrarlayan uygulama gereksinimleri olmaktadır. Ayrıca pansuman değişimi hastada mafenid asetatın yapısından kaynaklanan şiddetli ağrılara neden olabilmektedir. Bu iki dezavantajı nedeniyle bu güçlü antimikrobiyal ajan klinik uygulamada pek sık tercih edilmemektedir. Mafenid asetat, hidrofiber yapıdaki yara örtüsüne emdirildiğinde jel yapıya dönüşmekte ve bu şekilde yaklaşık 72 saat boyunca kontrollü salınımı gerçekleşmektedir. Bu sayede ağrılı pansumanların ve sık uygulamanın önüne geçilmiş olacaktır. Bu çalışmada bu antimikrobiyal ajanın topikal uygulama ile kontamine alıcı yatağa sahip durumlarda deri greftlerinin tutması ve sağ kalımı üzerindeki etkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışmamızda Wistar Albino cinsi 28 adet erkek rat kullanıldı. Ratların sırt bölgesi tranşlandıktan sonra 2.5*2.5 cm boyutlarında tam kalınlıkta deri grefti alındı. Alıcı yatak Pseudomonas aeruginosa suşları ile enfekte edildi ve ardından deri grefti alıcı yatağa dikildi. Her grupta 7 rat olmak üzere, ratlar 4 gruba ayrıldı. Kontrol grubu olan 1. ve 2. grubun pansumanları sırasıyla gazlı bez ve hidrofiber ile yapıldı. 3. grubun pansumanı hidrofibere emdirilmiş mafenid asetat ile yapıldı. 4. grubun pansumanı ise gazlı beze emdirilmiş mafenid asetat ile yapıldı. 7. ve 14. günde greft sağkalım oranları makroskopik olarak değerlendirildi. 14. günde deri greftlerinden biyopsi ve doku kültürü alınarak histolojik ve mikrobiyolojik değerlendirme yapıldı. Bulgular: Greft sağkalımı makroskobik olarak değerlendirildi. 7. günde grup 4'ün greft sağkalım oranı, grup 3 ve grup 2' ye göre anlamlı derecede yüksek olduğu görüldü (p = 0.016), (p=0,006). 14.
Özet (Çeviri)
Purpose: When skin grafts are infected, the graft survival rate decreases. Mafenide acetate is known to be particularly effective against Pseudomonas aeruginosa and beta hemolytic Streptococci. It is known that mafenide acetate has a good escar penetration. Due to its 7-hour lasting activity in the topical application area, mafenide acetate needs to be applied repeatedly throughout the day, and dressing changes can be painful for the patient. These two drawbacks are the major obstacles in the routine clinical use of this powerful antimicrobial agent. When mafenide acetate is applied on a hydrofiber dressing material, it turns into a gel structure which promotes a controlled release for approximately 72 hours. This may prevent frequent and painful dressing changes. The aim of this study was to evaluate the effectiveness of topical application of this antimicrobial agent on successful take and survival of skin grafts in the presence of wound bed contamination. Method: In the study, 28 male Wistar Albino rats were used. After the hairs in the back area of the rats were shaved, 2.5 * 2.5 cm sized full thickness skin grafts were taken. The donor area was infected with Pseudomonas aeruginosa, and then the skin graft was sutured in place. Rats were divided into 4 groups, with 7 rats in each. Dressings changes of the 1st and 2nd control groups, were made with gauze and hydrofiber respectively. The dressing of the 3th group was applied with mafenide acetate absorbed in hydrofiber. The dressing of the 4th group was applied with mafenide acetate absorbed in gauze. On the 7th and 14th days, graft survival rates were evaluated macroscopically. On the 14th day, histological and microbiological evaluation was performed by taking biopsy and tissue culture from skin grafts. Discussion : Graft survival was evaluated macroscopically. On the 7th day, the graft survival rate of group 4 was significantly higher than group 3 and group 2 (p=0.016), (p=0,006).