Çukurova koşullarında bazı yemlik arpa çeşitlerinde farklı ekim sıklıklarının verim ve verim unsurları üzerine etkisi
Effects of sowing density on the yield and yield components of some feed barley cultivars
- Tez No: 695781
- Danışmanlar: PROF. DR. TACETTİN YAĞBASANLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışma, 2019-2020 yetiştirme döneminde Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü Deneme Alanında, tesadüf bloklarında bölünmüş parseller deneme desenine göre dört tekrarlamalı olarak yürütülmüştür. Çalışmada; üç arpa çeşidinde (Akhisar, Dolunay, Güldeste) farklı ekim sıklıklarının (250, 350, 450, 550, 650 tohum/m2) m2'de bitki sayısı, m2'de sap sayısı, m2'de başak sayısı, bitkide sap sayısı, bitkide başak sayısı, başaklanma süresi, başaklanma-erme süresi, bitki boyu, başak uzunluğu, başakta başakçık sayısı, başakta dane sayısı, başakta dane ağırlığı, bin dane ağırlığı, hektolitre ağırlığı, nişasta oranı, rutubet oranı, protein oranı ve dane verimi üzerine etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çeşitler bakımından durum incelendiğinde, en yüksek dane verimi Dolunay çeşidinden elde edilirken, en düşük dane verimi Akhisar çeşidinden elde edilmiştir. Ekim sıklığı bakımından durum incelendiğinde ekim sıklığı arttıkça m2'de bitki sayısı, m2'de sap sayısı, m2'de başak sayısı artarken; bitkide sap sayısı, bitkide başak sayısı, bitki boyu, başakta başakçık sayısı, başakta dane sayısı, başakta dane ağırlığı, bin dane ağırlığı, dane verimi azalmıştır. Başaklanma süresi, başaklanma-erme süresi, başak uzunluğu, hektolitre ağırlığı, nişasta oranı, rutubet oranı, protein oranında ise değişim olmamıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted at the research and implementation area of Field Crops Department of Agricultural Faculty of Cukurova University during the growing season of 2019-2020. The field experiment was arranged according to the randomized complete block design in split plot arrangement with four replications. The aim of the study was to determine the effects different sowing densities 250, 350, 450, 550, 650 seeds/m2) on the number of plants per m2, number of stems per m2, number of spikes per m2, days to heading, days from heading to maturation , plant height, spike length, number of spikelets per spike, number of seeds per spike, seed weight per spike, 1000 seed weight, hectoliter weight, starch content, crude protein ratio and seed yield in three barley cultivars (Dolunay, Akhisar, Güldeste). The results of the study showed that the highest seed yield was obtained from the cultivar Dolunay while the lowest yield was obtained from cultivar Akhisar. Increasing the sowing density increased number of plants per m2, number of stems per m2, number of spikes per m2 , while it decreased plant height, number of spikelets per spike, number of seeds per spike, seed weight per spike, 1000 seed weight and seed yield. Sowing density did not significantly affect days to heading, days from heading to maturation, spike length, hectoliter weight, starch content and crude protein content.