Kadın girişimciliğinin cinsiyetçi yapısına OECD verileriyle nicel bir bakış: Ülkelerarası bir etkinlik analizi
A quantitative look into gendered structure of women's entrepreneurship with OECD data: A cross-national efficiency analysis
- Tez No: 623833
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLGÜN MEŞE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, İşletme, Sociology, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Geleneksel çizgide girişimcilik yenilikçiliğin ve büyümenin lokomotifi olarak kabul görmüştür. Kadın girişimciliği de neo-liberal bakış açısında geleneksel girişimcilik misyonunu korurken, bir yandan da toplumsal cinsiyet bakış açısı ile eşitliği sağlamada ve kadının güçlendirilmesinde önemli bir araç olarak kabul görmüştür. Hatta günümüzde ülkeler üstü kurumların bu iki bakış açısını bir arada gerçekleştirme çabaları olduğu, bu yönde çalışmalar yaptıkları görülmektedir. Bu tez çalışmasının amacı da OECD ülkelerinde girişimciliğin ekonomik ve ekonomik olmayan belirleyenleri ile 2007, 2012 ve 2017 yıllarına ait birer etkinlik analizi gerçekleştirmektir. Ayrıca, etkinlik analizi ile öncelikle bu üç yıl için girişimciliği belirleyen etmenleri optimumda kullanan ülkeleri tespit edebilmek ve diğer ülkelerin optimum konuma geçmek için neler yapabileceklerine dair tespitler yapılabilmek amaçlanmıştır. Bu tez çalışması, kullanılmış olan analiz yöntemi açısından bir ilktir. Veri zarflama analiz yöntemi daha önce kadın girişimciliği çalışmalarında kullanılmamıştır. Çalışmada, işveren ve kendi hesabına çalışan olmak üzere ekonomik ve ekonomik olmayan etkenlerde farklı ülkeler optimum konumdadır. Bu durum ülkelerin hangi tip kadın girişimciliğini desteklediğini ya da uyguladığı ekonomik ve sosyal politikalar ile kadınları hangi girişimcilik tipine ittiğini göstermektedir. Hem kullanılan yöntemle ulaşılan bulgular hem de toplumsal cinsiyet bakış açısından kadın girişimciliğini irdelemesi ile, bu tez çalışması literatüre özgün katkılar yapacaktır.
Özet (Çeviri)
Traditionally, entrepreneurship is seen as the engine of innovations and development and growth of the economy. While in one hand, women entrepreneurship studies follow the neo-classical perspective, on the other with a gender lens, women entrepreneurship accepted as a tool to provide equality and women's empowerment. Moreover, supranational institutions today, strive to combine both perspectives on the subject. The aim of this thesis is to make an efficiency analysis on economic and non-economic determinants of women entrepreneurship in OECD countries covering the years of 2007, 2012 and 2017. In addition, first the optimum countries that organize the determinants of entrepreneurship are to be determined for the mentioned years and then to evaluate how the remaining countries can achieve their optimum position by referencing the current optimum country. This thesis is novel in terms of the methodology used. Data envelopment analysis is not new to world, but it is applied to women entrepreneurship studies for the first time. Different countries found more efficient depending on entrepreneurship type (employer or own account) and the inputs/determinants (economic or non-economic). These findings give hints about country specific entrepreneurship policies and situations. For instance, which countries push (support) women to which types of entrepreneurship by implementing which types (economic/social) of policies? kind of questions are answered. Both the findings and used methodology and the gender perspective throughout the research will contribute new and valuable insights to the literature.