Psikolojik güçlendirmenin yenilikçi davranışa etkisinde kişilik özelliklerinin düzenleyici rolü üzerine bir araştırma
A research on the moderating role of personality traits in the effect of psychological empowerment on innovative behavior
  1. Tez No: 623901
  2. Yazar: SEVCAN FIRIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞERAFETTİN SEVİM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Örgütlerin yoğun rekabet altında rakiplerinden farklılaşabilmeleri için yenilikte öncü olmaları gerekmektedir. Çalışanların örgütte yapmış oldukları yenilikler ve bunun yarattığı katma değer örgütleri rakiplerinden farklılaştırarak lider konumuna getirmektedir. Örgütlerde önemli unsurlardan biri çalışanlardır. Bu nedenle çalışanların sahip oldukları özelliklere ait bilgiler de değerli hale gelmektedir. Ancak çalışanların sadece bu özelliklere sahip olmaları değil iş süreçlerine bu özelliklerini yansıtabilmeleri ve yenilikçi davranışlar sergilemeleri gerekmektedir. Bu bağlamda çalışanların psikolojik güçlendirme algılarının yenilikçi davranış sergilemesindeki etkisini incelemek ve kişilik özelliklerinin düzenleyici rolünü ortaya çıkarmak araştırmanın amacını oluşturmaktadır. Dünyada yaşayan kentli nüfusun artması, bireylerin yoğun iş yüküne sahip olması, strese maruz kalması ve bireylerde bunlara bağlı rahatsızlıkların ortaya çıkması bireyleri kendilerini iyi hissedebilecekleri farklı alanlara yöneltmektedir. Wellness, yeni yaşam şartlarında bireylerin karşısına çözüm olarak ortaya çıkmaktadır. Dolayısıyla bu araştırma wellness işletmelerinde hizmet veren insan kaynağı perspektifiyle ele alınmıştır. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre psikolojik güçlendirmenin yenilikçi davranışa etkisinde beş faktör kişilik özelliklerinin düzenleyici role sahip olduğu tespit edilmiştir. Bu üç değişkenin, çalışanların bazı demografik özelliklerine göre anlamlı farklılık gösterdiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Organizations need to be pioneers in order to survive the fierce competition. Innovations made by the employees and the accretion value that it creates turn them into leaders by making them different from their competitors. One of the most important factors in the organizations is employees. Thus, employees' knowledge related to the competencies becomes very important. However, employees are not only to have these competencies but also need to reflect them on business processes and to display innovative behaviour. In this context, the aim of this study is to analyze the effect of psychological empowerment on displaying innovative behaviour and to reveal the moderating role of personal traits. Increase in urban population around the world, having heavy work load, being exposed to stress and discomfort caused by these problems direct individuals to the different fields where they feel themselves well. Wellness arises as a solution for the individuals. Therefore, this study is approached by the perspective of the human resources performing at wellness organizations. According to the results of the study, It is ascertained that big five personality traits factors have moderating role in the effect of psychological empowerment on innovative behaviour. It is concluded that the three variables show significant difference by some of the demographic features of the employees.