Beyin yapılarının hacimlerinde yaşa bağlı değişiklikler
Age-related changes of volumes of brain structures
- Tez No: 623927
- Danışmanlar: PROF. DR. TUNCAY VAROL, DOÇ. DR. ENİS CEZAYİRLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Amaç: Bu çalışmada beynin cortikal ve subcortikal alanlarının üç boyutlu MR görüntüleri üzerinden IBASPM yazılımı vasıtasıyla hacimsel farklılıklarını belirleyerek yaş grupları arasında yaşa bağlı değişiklikleri tespit etmek amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma 102 sağlıklı birey üzerinde gerçekleştirildi. 1996-98 yılları arasında Liverpool Üniversitesi ve Sheffield Üniversitesi kampüslerinde veya kamuya açık alanlarda asılan ilanlara cevap veren 18-94 yaş arasında kadın ve erkek gönüllüler bilgilendirildi ve sağlık kontrolleri yapılarak çalışmaya dahil edilidi. MRI görüntüleri, Liverpool Üniversitesi'nde bulunan 1,5 Tesla gücünde tüm vücut görüntüleme sistemi kullanılarak gerçekleştirildi. Bulgular: Beyin yapılarının hacimlerinin yanında katılımcıların MR görüntülerinden intracranial hacimleri (ICV) de ölçüldü. 102 katılımcıdan 94'ünün ICV'ünün ölçümü yapılabildi. Tüm beyin yapılarının hacimlerinin normalizasyonu hesaplandı. Bu normalizasyonu beyin hacimlerinin ICV'e oranını alarak belirledik. Sonuçlar: Analiz sonucunda, yaşla birlikte değişen hacim beynin bazı bölümlerinde önemli değildi. Fakat çoğu beyin yapısı değişiklikleri anlamlıydı. Ham verilerin sonunda anlamlı olan beyin yapılarının tümü normalize datalarda da anlamlıydı. Ayrıca normalize dataların analizlerinde normalde anlamlı sonuç elde edilemeyen verilerin de anlamlı olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
Objectives: In this study, it was aimed to determine the age-related changes between age groups by determining the volume differences of the cortical and subcortical areas of the brain through 3D-MR images of IBASPM software. Material and Method: This study was performed on 102 healthy individuals. Between 1996-98 women and men between the ages of 18-94 who responded to advertisements hanging on the campuses of Liverpool University and Sheffield University or in public open spaces were informed and included in the study by conducting health checks. MRI images were made using the whole body imaging system at the 1.5 Tesla powerhouse at Liverpool University. Findings: Intracranial volumes (ICV) of MR images of participants were measured as well as volumes of brain structures. Of the 102 participants, 94 were able to measure the ICV. The normalization of the volumes of all brain structures was calculated. We determined this normalization by taking the ratio of brain volumes to ICV. Correlation analysis was used to examine the relationship between age and brain volumes in participants. Conclusions: As a result of the analysis, the volume changing with age did not matter in some parts of the brain. But most brain structure changes made sense. All of the brain structures, which were significant at the end of the raw data, were also normalized to the data. In addition, it was seen that the data which are not normally obtained meaningful results in analyzing the normalized data are meaningful.