Afghan women in Ağrı: a case study of ırregular migration
Ağrı'da düzensiz göç vaka çalışması: Afgan kadın göçmenler örneği
  1. Tez No: 623935
  2. Yazar: FATMA ÇAKIR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞECAN TERZİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkiye Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Düzensiz göç literatürü uzun yıllardır erkeklerin göçmenlik deneyimleri üzerinden tartışılırken, kadınların göçmenlik deneyimlerini ele alan ve kadınların gözünden düzensiz göçü inceleyen çalışmalar son yıllarda gelişmektedir. 2018'den beri Türkiye'deki en kalabalık düzensiz göçmen grubu Afgan göçmenlerdir. Bu konuda yapılan pek çok çalışma büyük şehirlerde yaşayan kadınlara odaklanırken, Doğu Anadolu Bölgesi'nde bulunan kadın göçmenler hakkında çok az çalışma yapılmıştır. Bu çerçevede bu tez çalışmasında, Türkiye'ye ilk kez gelen Afgan kadın göçmenlerin göç motivasyonları ve göçmenlik deneyimleri incelenecektir. Bu tezin ana katkısı devletin makro ve mikro düzeydeki düzensiz göç düzenlemelerindeki sorunlara odaklanmaktır. Bu sebeple katılımcıların söylemleri ve Ağrı'daki yerel otoritelerin düzenlemeleri analiz edilecektir.
Özet (Çeviri)
While many social scientists produce work on irregular migration based on male experiences, very few works address the female experiences of migration. This thesis aims to explain and analyse female irregular migrants in a host society by focusing on irregular Afghan migrant women in Ağrı, Turkey. Afghan migrants have been the largest irregular migrant community in Turkey since 2018. Although studies in this manner mainly focused on women living in the metropolis, little research was conducted in the cities of Eastern Anatolia Region based on gender issues. Within this framework, this thesis will focus on the experiences and motivations of irregular Afghan migrant women who first entered Turkey. The main contribution of this thesis is to focus on the problematic applications of the state regulations regarding irregular migration. Therefore, the narratives of informants and regulations of local authorities in Ağrı will be analyzed.