Mermer sektöründe çalışanların iş doyumunun belirlenmesi
Determination of job satisfaction of employees in marble sector
  1. Tez No: 624025
  2. Yazar: HAKAN DEMİRHAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ METİN ÇALIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ve Finansman Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Kişisel faktörler, iş doyumunun belirlenmesinde önemli bir yer almaktadır. Kişinin doğumundan itibaren yaşamı boyunca kazandığı davranışlar ve deneyimler temelinde çeşitli özellikler gelişmektedir. Kişinin eğitimi, yaşı ve cinsiyeti gibi faktörler içinde bulunduğu durumun değerlendirilmesini doğrudan etkilemektedir. Uluslararası firmaların günümüzde bulundukları sektörde rekabet edebilmeleri için, çalışanların verimlerini artırabilmeleri ve bunun içinde çalışanların iş doyumunu değerlendirmeleri ile mümkün olmaktadır. Bu nedenle çalışmamızda uluslararası alanda, mermer sektöründe ticaret yapan bir firmada çalışanların, iş doyumunu etkileyen faktörler belirlenerek analiz edilmesi amaçlanmıştır. İş doyumunu etkileyebilecek faktörler arasında; yaş, cinsiyet, çalışma süresi, medeni durum ve eğitim durumu incelenmiştir. Çalışanların iş doyumları, İş Doyum Ölçeği ile değerlendirilmiş, çalışanların iş doyumunda, cinsiyet, yaş ve eğitim düzeyinin etkili olduğu, medeni durum ve çalışma sürelerinin ise etkili olmadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Personal factors have an important place in determining job satisfaction. Since the birth of the person through the life gained on the basis of the behavior and experiences various features develop. Factors such as education, age and gender of the person directly affect the evaluation of the situation of person. In order to be able to compete in the sector in which they exist today, it is possible for the employees to increase their productivity and to evaluate the job satisfaction of the employees. Therefore, in our study, it is aimed to analyze and determining the factors affecting the job satisfaction of the employees working in the company of trading in marble sector. Gender, age, marital status, working time and educational status were examined in the factors affecting job satisfaction. The job satisfaction of the employees was evaluated by Job Satisfaction Scale, and it was concluded that in the employees' job satisfaction, gender, age and education level were effective and that the marital status and working time were not effective.