الشورى في الفقه الإسلامي) من خلال عهد النبوة والخلافة ال ا رشدة(
İslam Hukukunda şûra
  1. Tez No: 624033
  2. Yazar: MOHAMED MALAKHALIL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN YİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu çalışma İslam ve demokratik sistemler arasında şûra konusunu mukayeseli olarak konu edinmektedir. Keza çağdaş islami düşünce ekseninde her iki sistem arasındaki ilişkiyi ve ortak noktaları ortaya koymayı amaçlamaktadır. Yönetime katılma yöntemlerinden bir yöntem olarak şûra, köklerini İslam'dan almaktadır. Şûra'nın önemi yönetici ile şûra ehli arasındaki ilişkide yatmaktadır. şûra herhangi bir müessesenin başarılı olması ve ümmetin çöküşten korunması için en ideal yol ve yöntemdedir. Şûra yönetimin belli bri düzeyde zekâ, akıl ve adalet sahiplerine danışmayı gerektirmektedir. Çalışmada fukahanın konuyla ilgili görüşlerini ve Raşit Halifeler dönemi boyunca devam eden fiilî şûra örneklerini anlattık. Demokratik yönetime gelince bu sistem batı menşeli olup Greklerden günümüze ulaşan siyasi bir sistemdir. Bu sistem, vatandaşlar arasında eşitlik ve yasama faaliyetine katılma anlayışına dayanmaktadır. Şûra prensibini ve hükümlerini pratiğe aktarmak kolay bir iş değildir. Aksine bu; basiret, rüşt, teenni ve hikmete ihtiyaç duyan bir süreçle mümkündür. Keza bu iş için samimi çabaların birleştirilmesi, batıdan gelen tehlikelerin uzaklaştırılması ve şûra sisteminin bütün boyut ve sonuçlarıyla anlatılması ve özümsenmesiyle ancak gerçekleşebilir. Bu iş bilginlerin, düşünürlerin ve ıslahatçıların omuzlarında durmaktadır. Müslüman dünyanın içinde bulunduğu durum ve istibdat şûra'ya geri dönmeyi zorunlu kılan amillerden briidir. Özellikle demokrati deneyimlerin başasrıızlıkla sonuçlanması bunu daha bir zorunlu kılmaktadır. Bu gün Müslümanlar kendilerini gerilemeden ve istibdattan kurtaracak bir sisteme muhtaçtırlar. Bu da ancak şûraya dönmekle tahakkuk edebilir. Bunun için de İlim ve fikir sahibi insanları bir araya getirecek ve projeler üretecek kongrelere vs. çalışmalara şiddetle ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
This contemporary study aims to shed light on the subject of Shura in Islamic jurisprudence (during the period of prophecy and Alrashed caliphate) and democracy, and the extent of their relationship, and the common bridges that bring them together at the level of contemporary Islamic thought, Shura as a form of participation in governance derived from the Islamic religion, and its importance lies in the statement of the relationship between the ruler or the caliph on the one hand, and the people of the Shura on the other hand, which is an ideal way for the success of any institution, and the safety of the nation and protect it from collapse, which requires from the person with certain features, including intelligence, discernment, reason, justice and real opinion, and he secret keeping, and the scope of the punctuality, and I described the statements of scholars in this, and the continuation of this approach until the time of the Alrasheden Caliphs“may Allah be pleased with them”, and the term democracy, is a political system and social status linked to the West, from the ancient Greeks to the present day, as one aspect of Western civilization, based on the regulation of the relationship between the individual, society and the state, in terms of equality between citizens, and granting them the right to participate in the enactment of laws and legislation regulating life, as the source of power. Activating the Shura system and its principles and provisions in the life of the nation is not an easy task. The convictions of any system, and then seek to implement, and this task of scientists, thinkers and reformers, in large numbers and wide preparation, so that avoid people to be back warded, and perhaps the nation's underdevelopment and the process to be succeed tyranny has contributed to the creation of conditions to return them to the Shura, especially as they tried democracy, they find not treatment for the disease, and no reform for the situation. Muslims today are looking to save themselves from this backwardness and this tyranny, but this project needs Shura itself; where a conference should be held in which the nation and the people, scholars meet for consultation in the design and preparation to return to the Shura in Islamic form.