Sensörinöral işitme kayıplı hastalarda prestin düzeyinin değerlendirilmesi
Evaluation of the level of the prestin patients with sensorinoral hearing loss
  1. Tez No: 624087
  2. Yazar: SADETTİN EMRE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURGUT KARLIDAĞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Sensörinöral işitme, koklear tüylü hücrelerden serebral kortekse kadar olan yolların varlığı ve integrasyonuyla sağlanır. Bu bileşenlerden her birinin çeşitli nedenlerle etkilenmesi sensörinöral işitme kaybına (SNİK) yol açar. Prestin dış tüy hücrelerinde (DTH) oluşan hasarın, kalıcı işitme kaybına yol açan en erken habercilerden biridir. Bu çalışma Fırat Üniversitesi Kulak Burun Boğaz Anabilim Dalı polikliniğine başvuran hastalarda yapıldı. Çalışma, her grupta 30 hasta olacak şekilde dört gruptan oluşmaktadır. Grup 1: 55 yaş ve üzeri işitme kaybı olmayan (kontrol grubu); Grup 2: 20-55 yaş arası işitme kaybı olmayan (kontrol grubu); Grup 3: 20-55 yaş arası sensörinöral işitme kayıplı; Grup 4: 55 yaş ve üzeri presbiakuzili bireylerden oluşturuldu. Hastalara odyometri testi yapıldıktan sonra, serum prestin seviyesinin değerlendirilmesi için 5 cc kan alındı. İşitme kaybı olan gruplardan grup 1'in prestin düzeyi 445,32 pg/ml, Grup 2'nin prestin seviyesi 452,79 pg/ml, Grup 3'ün prestin seviyesi 123,64 pg/ml, Grup 4'ün prestin seviyesi 79,54 pg/ml olarak saptandı. İşitme kaybı olan gruptaki genç hastalar ile presbiakuzili hastaların serum prestin seviyesi arasında anlamlı bir fark bulunmadı (p=0,084). Kontrol grubundaki genç ve yaşlı hastaların serum prestin seviyesi arasında da anlamlı bir fark bulunmadı (p=0,399).
Özet (Çeviri)
Sensorineural hearing is provided by the presence and integration of pathways from cochlear hairy cells to the cerebral cortex. If each of these components is affected for various reasons, it causes sensorineural hearing loss (SNHC). Prestin is one of the earliest precursors of damage to external hair cells (DTH) leading to permanent hearing loss. This study was performed on patients who applied to Fırat University Department of Otorhinolaryngology. The study consists of four groups with 30 patients in each group. Group 1: No hearing loss aged 55 years or older (control group); Group 2: 20-55 years of age with no hearing loss (control group); Group 3: sensorineural hearing loss between 20-55 years; Group 4: 55 years old and older with presbyacusis. After the audiometry test, 5 cc blood was taken to evaluate the serum prestin level. Among the groups with hearing loss, the prestin level of group 1 was 445.32 pg / ml, the prestin level of group 2 was 452.79 pg / ml, the prestin level of group 3 was 123.64 pg / ml, the prestin level of group 4 was 79 54 pg / ml. There was no significant difference between the serum prestin levels of the young patients in the hearing loss group and the patients with presbiacus (p = 0.084). There was no significant difference between the serum prestin levels of young and old patients in the control group (p = 0.399).