Ön çapraz bağ rüptürünün moleküler ve anatomopatolojik temelinin araştırılması
  1. Tez No: 624128
  2. Yazar: OSMAN CAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKERİYA ÖZTEMÜR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, ön çapraz bağ yaralanmasına neden olabilecek travma dışı fizyolojik, anatomik ve genetik risk faktörlerini araştırmaktır. Yöntem: Bu çalışmaya Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji kliniğinde ön çapraz bağ yaralanması sebebiyle cerrahi tedavi olan 55 hasta ve kontrol grubu için 41 hasta dahil edilmiştir. Tüm bireylerin yaş, boy, ağırlık, sigara kullanım durumu ve hastaların MRG tetkikleri hastane verilerinden temin edilmiştir. Hastalardan genetik örnekleme için alınan kan örnekleri Cumhuriyet Üniversitesi Tıbbi Biyoloji A.B.D‟de analiz edilmiştir. Bireylerin MRG tetkiklerinde interkondiler mesafe, noç genişliği, noç indeksi, tibiyal lateral ve medial slope açıları hesaplanarak not edilmiştir. Bulgular: Hasta grupta yaş ortalaması 26,05 (±6,35) iken, kontrol grubunda yaş ortalaması 28,92 (±5,35)‟di. Hasta grubun vücut kitle indeks ortalaması 24,6 (±3,61) iken, kontrol grubunda 25,49 (±2,21)‟du. Sigara kullanımına bakıldığında kontrol grubunda sigara kullanımı daha fazlaydı. Hastaların MRG tetkikleri incelendiğinde; hasta grupta ortalama interkondiler mesafe uzunluğu 84,75 (±3,07) mm iken, kontrol grubunda 80,63 (±7,84) mm idi (p=0,0002). Hasta grubunda noç genişliği ortalama 20,06 (±2,54) mm iken, kontrol grubunda 18,07 (±2,27) mm idi (p=0,000004). Hasta grupta ortalama noç indeksi 0.23 (±0.02) iken, kontrol grubunda 0,26 (±0.04) idi (p=0,000005). Tibiyal medial slope açısı hasta grupta ortalama 5,93 (±2,01) derece iken, kontrol grubunda 6,53 (±3,75) derece idi (p=0,053). Tibiyal lateral slope açısı hasta grupta ortalama 5,2 (±2,06) derece iken, kontrol grubunda 4,92 (±1,75) derece idi (p=0,004). Hastaların genetik yatkınlıkları incelendiğinde; COL5A1 geni rs12722 T / C polimorfizm sıklığı ve mİR-22 expresyon seviyesindeki artış ÖÇB hastalarında anlamlılık ifade ederken, BGN geni rs1126499 polimorfizm sıklığında anlamlı bir fark bulunamamıştır. Sonuç: Noç indeksi, lateral tibiyal slope açısı, COL5A1 rs2222 polimorfizm sıklığı ve mİR-22 expresyon seviyesindeki anlamlı artış, ÖÇB yaralanmasında önemli risk faktörleri arasında gösterilebilir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to investigate the non-traumatic physiological, anatomical and genetic risk factors that can cause anterior cruciate ligament injury. Methods: This study included 55 patients who underwent surgical treatment due to anterior cruciate ligament injury in the Orthopedics and Traumatology Clinic of Cumhuriyet University Medical Faculty and 41 patients for the control group. Age, height, weight, smoking status of all individuals and MRI tests of patients were obtained from hospital data. Blood samples taken from patients for genetic sampling were analyzed at Cumhuriyet University Medical Faculty Medical Genetics Department. Intercondylar distance, noch width, noch index, tibial lateral and medial slope angles were calculated in MRI examinations of individuals. Results: While the mean age was 26.05 (±6.35) in the patient group, the mean age in the control group was 28.92 (±5.35). While the body mass index average of the patient group was 24.6 (±3.61), it was 25.49 (±2.21) in the control group. Considering smoking, smoking was higher in the control group. When MRI examinations of the patients were examined; While the mean length of intercondylar distance in the patient group was 84.75 (±3.07) mm, it was 80.63 (±7.84) mm in the control group (p = 0.0002). While the average noch width was 20.06 (±2.54) mm in the patient group, it was 18.07 (±2.27) mm in the control group (p = 0.000004). While the mean noch index was 0.23 (±0.02) in the patient group, it was 0.26 (±0.04) from the control group (p = 0.000005). The tibial medial slope angle was 5.93 (±2.01) degrees in the patient group and 6.53 (±3.75) degrees in the control group (p = 0.053). The tibial lateral slope angle was 5.2 (±2.06) degrees in the patient group, while it was 4.92 (±1.75) degrees in the control group (p = 0.004). When the genetic predisposition of the patients is examined; While the frequency of COL5A1 gene rs12722 T / C polymorphism and the increase in the expression level of mIR-22 expressed significance in ACL patients, no significant difference was found in the frequency of BGN gene rs1126499 polymorphism. Conclusion: Noch index, lateral tibial slope angle, COL5A1 rs2222 polymorphism frequency and significant increase in the expression level of mIR-22 may be among the important risk factors in ACL injury.