Aort ve mitral kapak darlığının, koroner kalsiyum skorlama tekniği kullanılarak koroner arter hastalığı ile ilişkisinin araştırılması
Investigation of the relationship between coronary artery disease and aort andmitral valve stenosis by using coronary calcium scoring technique
- Tez No: 624127
- Danışmanlar: UZMAN FERUDUN VASFİ ULUSOY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışmanın amacı, mitral kapak darlığı ve aort kapak darlığı hastalarında, koroner arter hastalığı ilişkisini koroner kalsiyum skoru kullanarak araştırmaktır. Çalışma popülasyonu, aort darlığı bulunan 28 hasta ( ortalama yaş 64 ± 9,45 yıl ), mitral darlığı bulunan 23 hasta ( ortalama yaş 58 ±12,23 yıl ) ve 18 adet sağlıklı kontrol grubundan oluşmaktadır ( ortalama yaş 60 ± 7,27 yıl ). Ekokardiyografik değerlendirme Vingmed US System Vivid 7 marka ekokardiyografi cihazı ile yapıldı. Çok kesitli bilgisayarlı tomografi incelemesi EKG monitörizasyonu eşliğinde 16-kesitli bilgisayarlı tomografi cihazı ile yapıldı (Aquilion 16 system, Toshiba Medical Systems Corporation, Japan). Koroner kalsiyum skorlama ölçümleri, 130 hounsfield ünite ve üzeri dansitenin hesaba katıldığı Agatston skorlamasına göre kantitatif olarak yapıldı. Verilerin analizi SPSS 15.0 istatistik paket programı kullanılarak yapıldı. Aort kapak darlığı grubundaki koroner kalsiyum skoru değerinin, kontrol grubu değerlerinden önemli düzeyde yüksek olduğu bulunmuştur (p0,05). Bu çalışmada, mitral kapak darlığı ve aort kapak darlığının koroner arter hastalığı ile ilişkisi çok kesitli bilgisayarlı tomografiyle koroner kalsiyum skorlama tetkiki kullanılarak incelenmiş ve aort kapak darlığı olan hastalarda koroner arter hastalığı sıklığı anlamlı olarak yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the relationship between coronary artery disease and coronary calcium score in patients with mitral valve stenosis and aortic valve stenosis. The study population consisted of 28 patients with aortic stenosis (mean age 64 ± 9.45 years), 23 patients with mitral stenosis (mean age 58 ± 12.23 years) and 18 healthy control groups (mean age 60 ± 7.27 years). Echocardiographic evaluation was done with Vingmed US System Vivid 7 brand echocardiography device. Multislice computed tomography examination was performed with 16-section computed tomography device accompanied by ECG monitoring (Aquilion 16 system, Toshiba Medical Systems Corporation, Japan). Coronary calcium scoring measurements were made quantitatively according to Agatston scoring, which included 130 hounsfield units and above density. The data were analyzed using SPSS 15.0 statistical software. The coronary calcium score value in the aortic valve stenosis group was found to be significantly higher than the control group values (p 0.05). In this study, the relationship of mitral valve stenosis and aortic valve stenosis with coronary artery disease was investigated using coronary calcium scoring with multislice computed tomography, and the frequency of coronary artery disease was found to be significantly higher in patients with aortic valve stenosis.