İran İslam Cumhuriyeti'nin Orta Doğu politikası (1979-1990)
The Middle East policy Repuplic of Iran (1979-1990)
  1. Tez No: 62416
  2. Yazar: MANSOREH GHAREMANİ GAJİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRÜ S. GÜREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
ÖZET Şubat 1979 yılında gerçekleşen İran İslam Devrimi bütün dünyada şok dalgaları yaratmıştı. Uluslararası platformda şaşkınlık ve yankılar bırakan bu olay aynı zamanda 2500 yıllık îran Krallığını sona erdirip bu düzeni tamamen tarihe mal etmiş ve yerine özel bir siyasi sistem oluşturarak, din adamlarının anayasaya dayalı iktidarına neden olmuştur. Böylece ülkeye hakim olan İslami ideoloji, ülkenin dış politikasına yeni yaklaşımlar ve bölge politikasında önemli değişiklikler meydana getirmiştir. Ayetullah Humeyni'nin, devrim ihracına ilişkin uygulamaları, tüm bölge ülkelerini hedef almakla birlikte, monarşik yapıda olan, oldukça kalabalık şii toplumlarının yanısıra belli oranlarda İran uyruklu nüfusu içeren Körfez Ülkelerini bu tehdide karşı daha duyarlı hale getirmiştir. İran İslam Cumhuriyeti 'nin uyguladığı dış politika ve İran İslam Devriminin, Orta Doğu' ya etkilerini amaç edinen bu çalışmada, ülkenin dış politikasının, birbirleriyle sıkı ilişki içinde olan, etnik, dinsel, siyasal ve ideolojik gibi belirleyici unsurları incelenmiştir. Çalışmanın Birinci Bölümünde, araştırmanın amaç ve yöntemi, Orta Doğu teriminin: tanımı, kapsamı, belirleyici unsurları ve İran'ın, devrim öncesi uyguladığı bölge politikası yer almaktadır. İkinci Bölümde, İran İslam Cumhuriyeti' nin ilk aşamasında belirlenen dış politika esaları ele alınmıştır. İran İslam Cumhuriyeti 'nin Orta Doğu'daki Arap ülkeleri ile ilişkisi Üçüncü Bölümün konusudur. Bu bölümde İran-Irak Savaşı ve savaşın etkisi altında gelişen İran ile Körfez Ülkeleri ve İran'ın diğer Arap Ülkeleri ile ilişkileri incelenmiştir. Dördüncü Bölümde ise, kısa bir değerlendirme yapılarak çalışmanın genel sonuçları sunulmuştur. IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Islamic Revolution in Iran, which took place in February 1979 had created shock waves all over the world. This event, causing surprise in international arena, had also brought an end to 2500 year old Persian Kingdom, and by establishing an entirely new social order, it had created a rule based on a new giving power to Islamic clergy. The Islamic ideology that dominated the country had formed new perceptions in the foreign policy and important changes in the regional policy of the country. Although Homeiny's practices about exporting revolution threatened all regional countries. All regional countries, which have a monarchical structure, or which have an important percent of Shiite population, and the Gulf countries having a large Iranian population, became increasingly sensitive against this threat. In this study, which aims to explain the foreign policy of Islamic Republic of Iran and the effects of Iran's Islamic Revolution, the determining elements of country's foreign policy have been examined. In the first chapter purpose and methodology; definition and content of the term“Middle East”; and Iran's regional policy before the revolution are explained. In the second chapter, foreign policy principles, that are determined in the first stage are dealt with. The relations of Islamic Republic of Iran with Arab countries in Middle East is the subject matter of third chapter. In this chapter Iran-Irag War, the relations of Iran with the Arab countries have been examined. In the fourth chapter after a brief evaluation the general results of the study have been presented.