Bireysel yenilikçiliğin iş performansına etkisi: Bir işletme örneği
The effect of individual innovation on work performance: Example for a business
  1. Tez No: 624179
  2. Yazar: EMRE ERGÜZELOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CENGİZ DURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bireysel Yenilikçilik en sade tanımıyla; bireysel olarak yenilikleri araştırıp bulma arzusudur. Diğer bir ifade ile bir yeniliği geliştirme, kabul etme ya da uygulamaya geçirme olarak tanımlanabilmektedir. İş Performansı, işletmenin amacına ulaşma çabasına katkı sağlamak amacıyla personelin gösterdiği davranışlar olarak tanımlanabilir. Daha genel bir ifadeyle, bir çalışanın, o işle ilgili hedeflenen amaçlara yönelik neye ulaşabileceğini ve neyi elde edebileceğinin nitel ve nicel olarak ifade edilmesi olarak tanımlanabilmektedir. Bu çalışmanın amacı, Bireysel Yenilikçiliğin İş Performansı üzerindeki etkileşiminin belirlenmesidir. Bu amaçla, Konya İlinde makine imalatı yapan bir işletmedeki beyaz ve mavi yakalı 200 gönüllü çalışana ulaşılmıştır. Bireysel Yenilikçilik ve alt boyutlarının (Değişime Direnç alt boyutu hariç) İş Performansı üzerinde pozitif ve anlamlı ilişkileri tespit edilmiştir. Demografik değişkenlerden cinsiyetin; Bireysel Yenilikçilik ve İş Performansı ile arasında herhangi bir anlamlı bir farklılığa rastlanmaz iken medeni durum ile Bireysel Yenilikçilik ve İş Performansı arasında anlamlı farklılığa rastlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Individual innovation in the simplest definition; it is a desire to explore and find innovations individually. İn other words, it can be defined as developing, accepting or implementing an innovation. Work Performance can be defined as the behaviors of the perssonel in order to contribute to the effort of the business. More generally, it can be defined as a quantitative and qualitative expression of what a person doing a job can achieve anda what he or she can achieve in relation to the intended goal. The aim of this study is to determine the interaction of Individual Innovation on work performance. For tihs purpose, 200 volunteer workers with white and blue collar were reached in a machine manufacturing company in Konya. Positive and meaningful relationships were determined on the Work Performance of Individual Innovation and its sub-dimensions (excluding the Resistance to Change sub-dimension). Demographic veriables of gender; While there was no significant difference between Individual Innovation and Work Performance, there was a significant difference between marital status and Individual Innovation and Work Performance.