Kalite yönetimi uygulamalarının çalışan performansı üzerindeki etkisinde bireysel yenilikçiliğin aracı rolü
Intermediate role of individual innovation in the impact of quality management practices on employee performance
  1. Tez No: 726286
  2. Yazar: MİNE KOÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Günümüzde işletmelerde kalite yönetim uygulamalarının önemi yadsınamaz bir gerçektir. Araştırmalar kalite yönetim uygulamalarının işletmelere olduğu kadar çalışanlar üzerinde de olumlu etkisi olduğunu göstermektedir. Ayrıca kalite uygulamalarının yenilikçiliğe olan etkisi de çalışanların daha yenilikçi fikirlere sahip olmasına olanak tanımaktadır. Çalışan performansına olan olası etkisi dolaylı olarak işletme performansını da etkilemektedir. Bu nedenle çalışanların hem yenilikçilik düzeylerinin hem de performanslarının arttırılması için kalite elzem bir konudur. Bu nedenle bu çalışmada işletmelerde uygulanan toplam kalite yönetimi uygulamalarının çalışanların yenilikçiliği ve performansları üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Bu amaçla 147 çalışandan anket ile veri toplanmıştır. Verilerin analizi neticesinde kalite yönetim uygulamalarının çalışan performansı ve yenilikçiliği üzerinde pozitif yönde anlamlı bir etkiye sahip olduğu bulgusuna ulaşılmıştır. Ayrıca yapılan aracılık testi sonucunda kalite yönetim uygulamalarının çalışan performansı üzerindeki etkisinde yenilikçiliğin aracı rolü bulunduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, the importance of quality management practices in businesses is an undeniable fact. Research shows that quality management practices have a positive effect on employees as well as businesses. In addition, the impact of quality practices on innovation also allows employees to have more innovative ideas. Its possible effect on employee performance also indirectly affects business performance. For this reason, quality is an essential issue in order to increase both the innovativeness level and the performance of the employees. For this reason, in this study, the effect of total quality management practices applied in enterprises on the innovativeness and performance of the employees was investigated. For this purpose, data were collected from 147 employees through questionnaires. As a result of the analysis of the data, it was found that quality management practices have a positive and significant effect on employee performance and innovation. In addition, as a result of the mediation test, it has been determined that innovation has a mediating role in the effect of quality management practices on employee performance.