Hemşirelerin psikolojik güçlendirme algıları üzerinde atılganlık düzeylerinin etkisi
The impact of assertiveness levels on psychological empowerment of nurses
- Tez No: 624195
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK ÖZMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelikte Yönetim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 226
Özet
Amaç: Bu çalışmada hemşirelerin psikolojik güçlendirme algıları üzerinde atılganlık düzeylerinin etkisinin belirlenmesi amaçlandı. Gereç ve yöntem: Araştırma tanımlayıcı ve kesitsel tipte planlandı. Araştırmanın evrenini, İzmir İli Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesinde çalışan 456 hemşire; örneklemini ise orantılı-tabakalı örnekleme yöntemi kullanılarak belirlenen 241 gönüllü hemşire oluşturdu. Veriler şubat-haziran tarihleri arasında“Hemşirelerin Bireysel ve Mesleki Eğitim Formu”,“Psikolojik Güçlendirme Ölçeği”ve“Rathus Atılganlık Envanteri (RAE)”kullanılarak toplandı. Verilerin analizi için SPSS 22,0 paket programı kullanıldı. Bulgular: Araştırmaya katılan hemşirelerin yaş ortalaması 34,33±7,42'dir. Hemşirelerin %92,5'si kadın, %55,6'sı lisans mezunu, %57,3'ü evli, %49,4'ünün çocuğu bulunmamakta ve %92,5'i çekirdek aile yapısına sahiptir. Hemşirelerin %53,5'i kurumda 5 yıl ve altı süredir çalışmakta ve %65,1'i servis hemşiresi görevini yürütmekte, %64,3'ü nöbet tutmaktadır. Araştırmada hemşirelerin psikolojik güçlendirme algısı puanları ortalama değerde (3,79±0,71) bulunurken, Rathus Atılganlık Envanteri (RAE) puanı 15,72±18,61 olarak bulundu. Sonuç: Araştırma sonucunda Psikolojik Güçlendirme Ölçeği'nin anlamlılık ve yeterlilik alt boyutuyla RAE arasında pozitif yönde ve çok zayıf bir ilişki (r=0,189, r=0,204), özerklik, etki ve Psikolojik Güçlendirme Ölçeği toplamı ve RAE arasında pozitif yönde zayıf bir ilişki (r=0,294, r=0,266, r=0,307) olduğu gözlendi.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, it was aimed to determine the effect of assertiveness levels on the psychological empowerment of nurses. Methods: Descriptive and cross-sectional type was planned for the study. The universe of the research was determined by 456 nurses working in İzmir Bozyaka Education and Research Hospital; 241 volunteer nurses who were selected through using proportional-stratified determined of the sampling of the study. The data has collected by using“Nurses' Individual and Vocational Education Form”,“Psychological Empowerment Scale”and“Rathus Assertiveness Inventory (RAE)”between February and June. Furthermore, SPSS 22.0 package program was used for the analysis of the data. Findings: The average age of the nurses who participated in the survey is 34,33±7,42. 92,5% of the nurses were female, 55,6% had bachelor's degrees, 57,3% were married, 49,4% of them did not have children and 92,5% of them havenuclear family structure. 53,5% of the nurses have worked at the institution for 5 years or less, 65,1% of them were working as service nurses, and 64,3% of them have been working at night shifts.In the study, the mean score of the nurses' psychological empowerment perceptions were 3,79 ± 0,71, while the Rathus Assertiveness Inventory (RAE) score was found to be 15,72 ± 18,61.